Chcem investovať
Index čínskeho priemyslu padol na 6 ročné minimum – krvácanie trhov pokračuje
21. 08. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Ako sme Vás už včera informovali, šíriaci sa pesimizmus a neistota zväzujú investorom ruky a nabádajú ich k vyčkávaniu, prípadne k redukcii pozícií. V tomto duchu sa nieslo rovnako ako pominulé dni i včerajšie obchodovanie na trhoch, ktoré možno charakterizovať jedným slovom – výpredaj. Po nočných poklesoch ázijských trhov sa pesimizmus šíril i do Európy, kde trhom nemohli pomôcť ani žiadne významnejšie makrodáta, nakoľko takéto zverejnenie absentovalo. Aj preto sa nachádzali celý deň európske trhy vo výrazne červených číslach a deň zakončili vo viac ako 2% strate.

V popoludňajších hodinách došlo pre zmenu v zámorí k štandardnému štvrtkovému zverejneniu čerstvých dát z trhu práce, ktoré pôsobili na investorov zmiešaným dojmom a preto na ne trh významnejšie nereagoval. Americké akciové trhy sa preto rovnako ako tie európske celý deň ponárali do čoraz červenších čísiel a nenachádzali žiadnu podporu. Vykúpením pre investorov bol až koniec obchodovania, ktorý uzavrel trhy v strate presahujúcej 2%.

Index S&P 500 zaznamenal najväčší denný pokles za 18 mesiacov a prerazil viaceré významné technické úrovne ako júlové a marcové minimá súvisiace s Gréckom, či 200-dňový kĺzavý priemer, čo môže otvárať dvere pokračujúcej korekcii. Najsledovanejší index prepadol na polročné minimum a rovnako vymazal tohtoročné zisky. Paradoxne prvýkrát sme svedkami skutočnosti, že holubičí výstup americkej centrálnej banky FED (stredajšia zápisnica) nepriniesol na trhy optimizmus. Investori opatrnosť FEDu tento týždeň vnímajú ako ďalší dôkaz obáv o vývoj svetovej ekonomiky a jej výraznejšieho spomalenia, tento krát ťahaného hlavne rozvíjajúcimi sa ekonomikami.

Optimizmus nedodali ani správy z Grécka, kde sa premiér Tsipras rozhodol rezignovať. Vo finále by tento krok mal znamenať ďalšie predčasné voľby. Prvotná reakcia investorov je samozrejme negatívna, keďže skomplikuje prijímanie reforiem a celkový progres krajiny v spolupráci s Európou v rámci tretieho programu pomoci. Aktuálne prieskumy nie sú známe, no možno predpokladať posilnenie pozície premiéra Tsiprasa. V konečnom dôsledku mu tak voľby môžu umožniť pozmeniť kabinet a zmenšiť mieru rebélie. Samozrejme konečný výsledok môže byť aj opačný.

Včerajší deň bol naopak prekvapivo mierne pozitívny pre komoditných investorov, kde si ropa zobrala oddychový čas pomedzi prudké prepady, ktoré ju sužujú posledný mesiac a zlato sa pre zmenu stalo bezpečným prístavom pre neistých investorov.

Dnešné dianie na ázijských trhoch záviselo prakticky výlučne od zverejňovanej júlovej hodnoty čínskeho indexu nákupných manažérov PMI v priemysle. Tá nielenže nedosiahla odhady nastavené analytikmi, ale bola ešte dokonca nižšia ako júnová hodnota a spôsobila tak ďalšie oslabovanie lokálnych mien, indexov i pokles cien komodít. Pre bližšiu predstavu čitateľa japonský Nikkei v noci odpísal 2,98% a čínsky Shanghai Composite priebežne oslabuje o viac ako 4%. Ázijským parketom nepomáha ani dianie na Kórejskom polostrove, kde včera došlo k výmene bombardovania na hraniciach medzi dvoma stále znepriatelenými štátmi Severnej a Južnej Kórei. Vodca severného štátu dnes nariadil armáde plnú bojovú pohotovosť.

Predikcia na dnešný deň nie je vôbec ružová. Môžeme očakávať pokračovanie výpredajov na európskych trhoch, ktoré potenciálne môžu zvrátiť zverejňované makroúdaje akými sú napríklad indexy nákupných manažérov PMI vo Francúzsku, Nemecku i sumárne za celú eurozónu. V popoludňajších hodinách očakávame na druhej strane Atlantiku rovnako zverejňovanie júlovej hodnoty indexu nákupných manažérov v priemysle. V popoludňajších hodinách neunikne pozornosti komoditných investorov pravidelné týždenné zverejňovanie počtu aktívnych ropných vrtov v USA, ktoré môžu potenciálne poslať ropu ešte nižšie.