Chcem investovať
Index S&P 500 nakoniec uzavrel na novom maxime
15. 05. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Stabilizácia dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku a očakávaná pokračujúca podpora centrálnych bánk viedli vo štvrtok k obratu negatívneho trendu z prvých troch dní týždňa. Investori po dlhých týždňoch váhania a preskakovania na mieste pristúpili k výraznejším nákupom akcií napriek pomerne chudobnému kalendáru.

Úvod obchodovania v Európe sa ešte niesol v pochmúrnej nálade z predchádzajúcich dní. Starý kontinent neponúkol žiadne významnejšie správy, ani udalosti. Euro sa od rána obchodovalo v zelených číslach voči doláru nadväzujúc na silnú stredu. Dlhopisy preukázali včera známky stabilizácie a v priebehu dňa sa pohybovali s minimálnymi zmenami medzi ziskami a stratami. Práve pokojnejší fixný výnos nakoniec viedol k budovaniu záujmu o akcie, ktoré začali v dopoludňajších hodinách postupne zmazávať úvodné straty.

Kľúčovejšie informácie ponúkol svet finančným trhom poobede. USA zverejnili pozitívne žiadosti o podporu v nezamestnanosti pohybujúce sa okolo 15-ročných miním. V rovnakom čase krajina zverejnila vývoj cien tovarov a služieb na výstupe od ich výrobcov a poskytovateľov. Producentská deflácia sa prekvapivo v apríli proti očakávaniam prehĺbila. Medziročný pokles cien -1,3% bol väčší ako predpokladaných -0,8%. Rovnako jadrová inflácia po vyňatí volatilných energií, palív a potravín spomalila svoj rast (0,8%, kým konsenzus očakával 1,1%-ný nárast).

Ide o vcelku vhodnú kombináciu dát pre akciové trhy. Na jednej strane prepúšťanie zamestnancov zostáva minimálne, čo nenasvedčuje smerovaniu americkej ekonomiky do recesie a na druhej strane rast stále nie je natoľko silný, aby produkoval inflačné tlaky. FED sa tak nemusí ponáhľať s utesnením a investori sa naďalej môžu tešiť z uvoľnenej politiky nízkych sadzieb na pozadí expandujúceho hospodárstva.

Toto bol podľa nášho názoru jeden z dvoch hlavných faktov, ktoré viedli k silnému rastu amerických akcií. Index S&P 500 dokázal konečne po troch mesiacoch trápenia a atakovania zavrieť nad úrovňou 2120. Podporu akciám poskytol i rast dlhopisov, ktorých výnosy po troch týždňoch výraznejšie poklesli.

Americké vládne Treasuries opäť nasledovali hlavne európskych partnerov, no ziskami ich prekonali. Dlhopisy eurozóny poskočili na prejav šéfa ECB Maria Draghiho na pôde MMF vo Washingtone. Menová autorita potvrdila záväzok pokračovať v stimuloch. Doslova uviedol, že kvantitatívne uvoľňovanie dokončia v plnej miere a budú v ňom pokračovať tak dlho, ako bude potrebné. Draghi poznamenal, že napriek zreteľnému zlepšeniu situácie v Európe je priskoro deklarovať úspech. Reálna ekonomika stále cíti minimum zo stimulov a po siedmych rokoch malátnosti potrvá nejaký čas, kým ekonomické subjekty nájdu odvahu peniaze požičiavať, investovať a míňať.

Tretí deň ziskov v rade si pripísalo zlato, ktoré uzavrelo na trojmesačných maximách. Podporu žltému kovu poskytoval slabší dolár, inflačné čísla nabádajúce k odloženiu menovej politiky a technický obraz vývoja komodity. Zlato včera dokázalo prvýkrát od začiatku februára prekonať 200-dňový kĺzavý priemer a vrcholy dosiahnuté v uplynulých troch mesiacoch. Kvartálny report ponúkol World Gold Council, podľa ktorého dopyt po fyzickom zlate poklesol v prvom štvrťroku o 1%. Napriek tomu kolégium očakáva rast dopytu po zlate v tomto roku medzi 7 a 10% oproti roku 2014.

Dnes sa budeme sústrediť ďalej na vývoj dlhopisových trhov, ktoré zatiaľ na oboch brehoch Atlantiku rastú, a na početnejšie ekonomické dáta v USA, v ktorých investori budú opäť hľadať odpovede, ako sa darí americkej ekonomike a kedy by mohol FED zdvihnúť úrokové sadzby. Spojené štáty zverejnia prieskum priemyselnej aktivity v regióne newyorského FEDu, aprílovú priemyselnú produkciu, spotrebiteľskú dôveru a kapitálové toky.

Trhy ráno nadväzujú na včerajšie uzavretie. Akcie v Európe rastú a americké futures kontrakty na indexy sú tiež zelené. Objemy ako celý týždeň zostávajú chabé. Euro koriguje tohto týždňové silné zisky a v miernych stratách sa obchodujú i komodity.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 121,10 +1,08%
 Stoxx 600 397,99 +0,64%
 Euro/dollar 1,1410 +0,49%
 Zlato 1 221,06 +0,44%
 Ropa WTI 59,88 -1,02%