Chcem investovať
Investori netrpezlivo očakávajú americkú májovú nezamestnanosť
06. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Svetové akciové indexy si včera vybrali pauzu na konsolidáciu.

  • Ropa zelená na lesné požiare v Kanade ohrozujúce produkciu.
  • Členovia FEDu pokračujú v prísnejšom slovníku.
  • Alibaba zaznamenala rekordný kvartál.
  • Investičná konferencia Ira Sohn hýbala individuálnymi titulmi.

Akcioví obchodníci pokračovali aj vo štvrtok v opatrnom prístupe k investíciám pred dnešným zverejnením aprílovej nezamestnanosti v USA. V priebehu dňa sa indexy nachádzali prevažne v plusových hodnotách podporené rastúcimi cenami ropy. Počas amerického obchodovania však mierne profity neudržali a deň ukončili s minimálnymi zmenami v červených číslach. Index S&P 500 stratil 0,02 % a technologický Nasdaq poklesol v 10 dňoch z uplynulých 11 (-0,2 %).

Ropa sa počas štvrtka obchodovala v silných ziskoch presahujúcich 4 %. Dôvodom sú pokračujúce lesné požiare v Kanade okolo najväčších ložísk tzv. ropných pieskov, ktoré už ovplyvňujú a ohrozujú produkciu. Obchodníci rovnako zohľadňovali výraznejší pokles americkej produkcie ropy v uplynulom týždni. Ropa však drvivú väčšinu ziskov do uzavretia parketov neudržala.

A stiahla so sebou aj akcie, ktoré okrem čierneho zlata reagovali na prísnejšie komentáre členov FEDu. Tí od minulého týždňa začali opäť komunikovať možné zvýšenie sadzieb na nadchádzajúcich zasadaniach. V sumáre zostáva všetko otvorené, no menoví tvorcovia opäť opúšťajú po opadnutí stresu na svetových kreditných trhoch holubičiu rétoriku.

To sa podpisuje hlavne pod dolár, ktorý posilnil tretí deň v rade a koriguje tak straty nazbierané v uplynulých troch mesiacoch. Jeho ďalšie posilňovanie, ktoré je pravdepodobné, bude zasa negatívne vplývať na komodity a rozvíjajúce sa trhy a zvyšovať pnutie na finančných trhoch.

Rovnako na trhoch stále panujú určité obavy o silu rastu svetovej ekonomiky, ktoré umocnili slabšie dáta v podobe čínskych a japonských PMI indexov služieb. Kľúčový údaj tohto týždňa bude zverejnený dnes v podobe tvorby nových čistých pracovných miest v USA.

Investori do veľkej miery zohľadňovali vyjadrenia popredných hedge fond manažérov na známej konferencii Ira Sohn. David Einhorn vyjadrením, že Caterpillar má polovičnú hodnotu oproti súčasnej trhovej cene, poslal jeho akcie do straty 2 %. Tesla napriek zverejneniu kvázi pozitívnych výsledkov poklesla o 5 % po tom, ako Jim Chanos uviedol, že je stále short jej akcie. Jeff Gundlach podporili doposiaľ nenávidené realitné trusty tzv. REITs a naopak negatívne sa vyjadril voči utilitám.

Všetci zúčastnení veľkí investori prejavili skepsu ohľadom pokračovania ďalšieho rastu akcií, kritizovali negatívne sadzby a často skloňovali riziko Donalda Trumpa na poste prezidenta USA. Rovnako pesimisticky vidia budúcnosť čínskej ekonomiky a tamojšieho extrémneho zadlženia spoločností. Obľúbeným aktívom na najbližšie obdobie je zlato. Jeden z manažérov s historicky najlepšou výkonnosťou Stan Druckenmiller uviedol, že až 30 % portfólia má alokovaného do drahého kovu.

Akcie Alibaby narástli o 4 % po zverejnení výsledkov. Tržby rástli o 39 % a zisk o 85 % medziročne. Výrobca fitnes chytrých mobilných zariadení Fitbit padol o 19 % po zverejnení slabšieho kvartálneho výhľadu. Po zavretí trhov hlásila výsledky spoločnosť GoPro, ktorými opäť nepotešila akcionárov a poklesla o 5 % v predĺženom elektronickom obchodovaní po tom, čo v riadnom stratila ďalších 6 %.

Akcie rozvíjajúcich sa trhov dnes padajú šiesty deň v rade. Dôvodom sú hlavne spomínané obavy z návratu FEDu k cyklu utesňovania menovej politiky. Prísnejší FED vedie k posilňovaniu dolára a odlevu kapitálu z rizikovejších rozvíjajúcich sa ekonomík. Investori očakávajú, že dnešný report pracovného trhu potvrdí dostatočnú silu americkej ekonomiky pre pokračujúce zvyšovanie sadzieb.