Akcie nateraz otriasli výhľad vyšších sadzieb a knihujú dva zelené týždne.
Svetové trhy žijú tieto dni dvoma skutočnosťami. Prvou je ďalšie zvýšenie základných sadzieb zo strany americkej centrálnej banky FED a druhou referendum o odchode Británie z Európskej únie.
V prípade menovej politiky FEDu očakávania utesnenia naďalej rastú. V uplynulých dvoch týždňoch sa výrazne zvýšili po zápisnici z aprílového zasadania, kde sa otvorene diskutovalo o skorom zvýšení úročenia, jastrabích komentároch jednotlivých členov menovej komisie a pokračujúcich dátach preukazujúcich robustný vstup americkej ekonomiky do druhého kvartála.
Aprílové ekonomické dáta v USA naznačili solídny rast a prekonávali očakávania. Boli nimi údaje spotreby realitného trhu, priemyselnej produkcie i objednávok tovarov dlhodobej spotreby.
Očakávania zvýšenia sadzieb na júlovom zasadaní narástli v závere minulého týždňa už na 60 %.
Z tohto vývoja profituje najmä dolár, ktorý má za sebou silné dva týždne. Zelená bankovka posilňuje voči všetkým svetovým menám a dostala sa už na nové dvojmesačné maximá.
Zlato a dlhopisy na výhľad vyšších sadzieb padajú.
Akcie zo začiatku reagovali na rastúce očakávania druhého utesnenia americkej menovej politiky negatívne, no investori pomerne rýchlo zmenili svoj názor. Aktuálne zvýšenie vnímajú skôr ako dôkaz silnej ekonomiky, ktorá by ho podľa trhového konsenzu mala ustáť a pokračovať v raste. Minulý týždeň bol tak najsilnejším pre americké indexy za posledné dva mesiace.
Nateraz sa darí aj rope, ktorú naďalej podporovali výpadky produkcie v niektorých regiónoch. Navyše postupne klesá output v niektorých nečlenských krajinách OPECu ako USA, Čína, krajiny okolo Severného mora, či Latinská Amerika.
Ostatné prieskumy v Británii stále viac naznačujú zmenšovanie tábora podporujúceho odchod krajiny z Európskej únie v blížiacom sa referende.
Jún bude veľmi zaujímavý a kritický mesiac. Najbližšie štyri týždne prinesú množstvo dôležitých udalostí, rozhodnutí a správ. Hneď tento týždeň to bude pravidelné stretnutie krajín OPECu, kde sa neočakávajú žiadne zásadné dohody a údaje o májovej nezamestnanosti v USA. Nasledujúci týždeň zasadá ECB a kľúčový prejav bude mať šéfka FEDu Janet Yellnová. V polovici mesiaca sa stretne s kolegami na riadnom zasadaní FEDu. Napokon 23. júna sa koná referendum v Británii o budúcnosti krajiny v EÚ.