Dow Jones na novom historickom maxime.
- FED podľa očakávaní zvýšil úrokové sadzby a naznačil plán redukcie nafúknutej bilancie.
- Rokovanie Euroskupiny a MMF pridá ďalší diel do skladačky gréckeho dlhového problému.
- Bank of England bude ignorovať rastúce inflačné tlaky v krajine a menovú politiku nezmení.
- Cena ropa WTI sa prepadla o takmer 4 % na najnižšiu hodnotu za posledných 7 mesiacov.
- Deutsche bank ohlásila reštrukturalizáciu korporátneho a investičného bankovníctva.
Americká centrálna banka sa nezľakla posledných slabých dát inflácie a maloobchodných tržieb a podľa očakávaní zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov do pásma 1 – 1,25 %. Yanet Jellenová na tlačovej konferencii načrtla plán znižovania nafúknutej bilancie. Redukcia objemu nakúpených dlhopisov začne „čoskoro“ na úrovni 10 miliárd USD mesačne a postupne sa bude zvyšovať. Makroekonomická prognóza bola upravená iba kozmeticky. Dobrý výkon americkej ekonomiky dovoľuje FED-u ešte jedno zvýšenie úrokových sadzieb v tomto roku.
Zástupcovia Euroskupiny sa dnes opäť po mesiaci stretávajú v Luxembursku aby pridali ďalšiu časť do skladačky gréckeho dlhového problému. Najzadlženejšia ekonomika eurozóny nutne potrebuje uvoľnenie ďalšej tranže tretieho záchranného balíka na vyplatenie splatných júlových dlhopisov v celkovom objeme viac než 7 miliárd EUR. Účasť Christine Lagardeovej naznačuje, že MMF je pripravený podieľať sa na záchrane Grécka a k dohode nakoniec príde. To naznačujú aj výnosy gréckych štátnych papierov, ktoré klesajú naprieč všetkými splatnosťami.
Bank of England na dnešnom zasadnutí ponechá úrokové sadzby a program kvantitatívneho uvoľňovania bez zmeny a bude ignorovať rastúce inflačné tlaky v krajine, ktoré Britom čoraz viac ukrajujú z peňaženiek. Index spotrebiteľských cien v máji vzrástol na 2,9 %, teda výrazne nad inflačný cieľ centrálnej banky. Dôvodom nečinnosti britskej centrálnej banky je zvýšené politické napätie ohľadne výsledkov negociácie Brexitu s EÚ. Zvýšilo sa po volebnom vabanku Theresy Mayovej, ktorá si oslabením pozície Konzervatívcov strelila vlastný gól.
Cena ropy WTI sa po oznámení týždňových zásob čierneho zlata v USA prepadla o takmer 4 % pod úroveň 45 USD za barel, teda na najnižšiu úroveň za posledných 7 mesiacov. Týždňové zásoby ropy v USA poklesli o 1,7 mil. barelov pri očakávaní výraznejšieho zníženia. Väčším sklamaním však bol rast zásob benzínu, keďže ropné odvetvie kvôli prebytku tejto suroviny mení čoraz viac ropy na benzín.