Chcem investovať
Kedysi najsilnejšia banka nestačí držať krok
29. 07. 2020 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Po takmer ôsmich rokoch reštrukturalizácie sa ku koncu júna t.r. znížila bilancia Deutsche Bank takmer o polovicu. Ešte pred necelým desaťročím išlo o najdôležitejšiu svetovú investičnú banku, v roku 2012 však bola Deutsche Bank nútená začať náročný proces transformácie. Výrazne utlmila svoje investičné aktivity, znížila objem a zmenila štruktúru svojej bilancie. Z hľadiska transformácie banky sú tieto opatrenia veľmi dôležité, ostatné svetové banky však medzičasom naberali na sile a postupne vytláčajú Deutsche Bank z jej pôvodnej silnej pozície.

Deutsche Bank je od svojich najlepších časov veľmi vzdialená. Ani za 2. štvrťrok tohto roka nereportovala svoj najlepší výsledok v histórií.  Ako ukazuje graf, príjmy banky sa od roku 2012 znížili o 40 %, keď poklesli z 15 mld. na 8,5 mld. eur. Napríklad, v porovnaní s najmenšou bankou z veľkej sedmičky je to nelichotivý výsledok. Goldman Sachs dokázal za rovnaké obdobie zvýšiť svoje príjmy o polovicu, a to z 10 na 15 mld. USD. Zisk na akciu Deutsche Bank je aktuálne na úrovni dvoch centov, pričom zisk na akciu Goldman Sachs je až 6,29 USD.

Porovnanie príjmov a zisku na akciu Deutsche Bank vs. Goldman Sachs

Z tridsiatich kľúčových analytikov, ktorí  reportujú svoje odhady spoločnosti Bloomberg, si ani jeden nemyslí, že v súčasnosti je vhodné akcie Deutsche Bank nakupovať. Aktuálna cena akcie tejto banky je 8,11 eur, pričom tzv. mediánova cena analytikov je až o -22,9 % nižšia, čiže na úrovni 6,25 eur za akciu. Aj preto 19 analytikov zo spomínanej tridsiatky preferuje znižovanie pozície voči Deutsche Bank a 11 analytikov nateraz preferuje držanie akcií  – pri súčasnej cene neodporúčajú investorom dokupovať a ani predávať.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.