Chcem investovať
Krátkozraké národné záujmy vytláčajú globalizáciu
10. 07. 2018 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Povzbudzujúce udalosti museli investori v júni hľadať v kope negatívnych správ. Hrnuli sa zo všetkých strán. V USA sa začala honba za politickými bodmi, prezident presadzuje nové clá na oceľ a hliník, hrozí zavedením vyšších poplatkov na dovoz áut. Finančné trhy zneisťujú. Obchodní partneri USA – Čína, Kanada aj Európska únia neváhajú a tiež zavádzajú nové tarify, predovšetkým na produkty z oblastí, ktoré podporujú prezidenta Trumpa. Obchodné vzťahy sa uberajú novým smerom – od globalizácie ku krátkozrakým úzko národným záujmom.

Grécko sa stalo výkladnou skriňou záchranárskej ekonomickej politiky, investori s uspokojením zhodnotili dosiahnutý ekonomický pokrok. K upokojeniu trhov prispela aj nová talianska vláda. Počiatočné obavy vystriedal mierny optimizmus. Nemecké politické vody sa kvôli riešeniu imigračnej politiky rozčerili nekončiacimi sa spormi nemeckej kancelárky s koaličnými partnermi a aj so straníckymi kolegami.

Alternatíve investície – líder inteligentných riešení

Výkyvy na trhoch v júni pokračovali. Optimizmus v úvode mesiaca vystriedali ťahanice na politickej scéne. Tápu tradičné triedy aktív, dlhopisy aj akcie, mierny rast zaznamenali alternatívne investície. Americký trh poskytoval útočisko pre investorov, naopak zvyšok sveta posielal zhodnotenie do negatívnych čísel. Rozvíjajúce sa trhy priniesli zvýšenú volatilitu, ktorá sa prejavila pri dynamickejších riešeniach.

Medzimesačné zhodnotenie Across Intelligent Alternative Portfolio+ o 0,6 % bolo svetlou výnimkou celého spektra investičných riešení. Od začiatku roka priniesol produkt 3-percentný rast, na ktorom sa podieľalo najmä zhodnotenie privátnych emisií, nehnuteľností a hedžových fondov. Na politickú neistotu najviac doplatilo akciové riešenie Across Intelligent Portfolio 100+. Rozvíjajúce sa trhy poslali najdynamickejšie riešenie do červených čísel, keď medzimesačne stratilo 0,9 %, za celý rok 1,6 %.  K solídnemu výsledku Across Intelligent Bond+ pomohli inflačné dlhopisy s viac ako percentným zhodnotením, medzimesačne však mierne pokleslo o 0,1 %, na ročnej báze -2,3 %.

Dlhopisy neprajú strednej a východnej Európe

Kreditné produkty v Európe majú za sebou náročný mesiac ovplyvnený „obchodnou vojnou“ medzi USA a ostatným svetom, ako aj postupnými zmenami v menovej politike centrálnych bánk. V uplynulých mesiacoch sa počítalo s opustením kvantitatívneho uvoľňovania a bolo zahrnuté v ocenení dlhových produktov. Na neštandardné opatrenia USA vo forme ciel a reštrikcií, ktoré zvyšujú neistotu trhov, sa však liek hľadá ťažšie.

Zvýšenie výnosov do splatnosti a aj priemerného kupónu nad 7 %, durácia hlboko pod 4 rokmi, vysoký podiel hotovosti a takmer 100-percentné menové zabezpečenie –  to sú trhové ukazovatele fondu Across Bond+, ktoré dávajú potenciál pre nových aj súčasných investorov. Oproti konkurenčným fondom dosahuje podstatne lepšie parametre. Priemer tohtoročnej výkonnosti v sektore predstavuje -5,1 %, Across Bond+ sa pohybuje na -2,6 %. Fond v minulom mesiaci dokupoval podhodnotené dlhopisy maďarského producenta chemikálií, ktorý má potenciál priniesť výnos do splatnosti 7 % ročne v eurovom vyjadrení. V júni klesalo trhové ocenenie emitentom s pôsobnosťou na Ukrajine a v Bielorusku, naopak ruskí emitenti si počas mesiaca polepšili.

Zaistené produkty smerujú k úspešnému plneniu

Garantované riešenia Across, zamerané na ropu a menový pár euro voči českej korune, sa už dlhšie pohybujú v komfortnej zóne,  investorom dávajú istotu, že v najbližších mesiacoch dostanú kupón 8 %. Ďalšie štruktúrované produkty s podkladovým aktívom Deutsche Bank a index európskych dividendových spoločností majú k svojim splatnostiam ešte 5-ročnú cestu.

Hedžové fondy porážajú digitálne meny

Prostredie rozkolísaných trhov ženie vodu na mlyn hedžovým fondom. New Capital Alternative Strategies, ktorý je súčasťou Across Opportunities, priniesol medzimesačné zhodnotenie 1,7 %  a v tomto  roku už zhodnotil o 12 %. Naopak digitálne meny sa opäť ocitli v nemilosti investorov. Vystrašili ich hackerské útoky na kryptomenové burzy. Bitcoin aj ethereum stratili za mesiac ďalších 20 %.

V ponuke fondov Across Crème de la Crème sa v júni presadili globálne infraštruktúrne investície iShares Global Infrastructure, ktoré zhodnotili o 1,6 %. Tesne za nimi sú privátne investície v indexom fonde db x-trackers LPX MM® Private Equity s 1,2 % a riešenie zamerané na inflačné dlhopisy db x-trackers Eurozone Inflation-Linked Bond s 1,1 %. Všetky tieto indexové fondy sú súčasťou inteligentných portfólií Acrossu. Na lavici hanby sa ocitol tradičný víťaz v zhodnotení indexový fond zameraný na rozvíjajúce sa trhy Amundi Emerging Markets (USD), ktorý medzimesačne znehodnotil o -4,4 %. Za ostatných 5 rokov priniesol investorom výnos 26 %.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, a Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.