Chcem investovať
Kto investoval v roku 2023, má dôvod na úsmev
08. 01. 2024 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Uplynulý rok investorom prial. Dá sa povedať, že na väčšine finančných aktív si investori pripísali kladné zhodnotenie. Ak sa pozrieme na akciové trhy, tým sa darilo nadpriemerne. Americké akcie si pripísali + 22 %, európske akcie + 16 %, India + 16 % a japonské akcie + 16 %. Jedinému regiónu, ktorému sa moc nedarilo, bola Čína. Čínske akcie poklesli o -16 %.

Zo sektorov sa darilo technologickému sektoru, ktorý si pripísal +56 %, telekomunikačný + 49 % a sektor cyklických tovarov a služieb +39 %. Hlavným víťazom roka bola takzvaná veľká sedmička – Amazon, Apple, Meta, Google, Nvidia, Tesla a Microsoft, ktorá za uplynulý rok v priemere rástla o 120 %. Ťažili z boomu okolo AI a v tejto oblasti prebieha intenzívny konkurenčný a inovačný súboj.

V prípade dlhopisov sa darilo európskym dlhopisom s vyšším výnosom, ktoré si pripísali +11 %, neobchodovateľné korporátne dlhopisy +7 % a polepšili si aj globálne štátne dlhopisy – o +4 %. Z alternatívnych investícií sa darilo kryptomenám, ktoré rástli v priemere o 122 %, private equity o + 37 % a zlato si pripísalo +10 %. Vo všeobecnosti sa príliš nedarilo komoditám, ktoré mierne poklesli na cene, a takzvanému indexu strachu – VIX, ktorý klesol v roku 2023 o -51 %. Reality vo svete skôr stagnovali, ich ceny boli brzdené slabnúcim dopytom kvôli vyšším úrokovým sadzbám na oboch stranách Atlantiku.

Diverzifikované portfólio investora zložené zo 40 % akcií, 40 % dlhopisov a 20 % alternatívnych investícií dokázalo v roku 2023 zarobiť nadpriemerných 9,3 % po poplatkoch a daniach.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.