Chcem investovať
Miliardové „preklepy“ na finančných trhoch
04. 02. 2019 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Dočasné prudké prepady na trhoch spôsobí niekedy obyčajná ľudská chyba alebo zlyhanie počítačového algoritmu.

Obchodníci tvrdia, že za prudký 83-percentný pokles akcií spoločnosti Jardine Matheson Holdings Ltd., skúseného hráča kótovaného na singapurskej burze, môže s najväčšou pravdepodobnosťou klasický vinník: nešťastný preklep na počítačovej klávesnici.

Akcie konglomerátu so 186-ročnou históriou sa počas tzv. „pre-market“ obchodovania (pred otvorením trhu) prepadli a následne sa odrazili odo dna. Nakoniec sa počas dňa predávali za ešte vyššie ako pôvodné ceny. Hovorca spoločnosti uviedol, že firma si je vedomá elektronickej chyby v obchodovaní, ktorá sa vyskytla počas dňa. Prevádzkovateľ burzy, spoločnosť Singapore Exchange Ltd., vydal stanovisko, že prepad cien akcií burza analyzuje.

Táto epizóda je len posledným z viacerých pripomenutí investorom, že hoci sú globálne finančné systémy čoraz rýchlejšie a komplexnejšie, veci sa veľmi rýchlo môžu pokaziť. Čiastočne za to môže obyčajná ľudská chyba. Prehľad niekoľkých príkladov ukazuje, že nikto nie je dokonalý – či už ide o človeka, alebo o počítačový algoritmus.

35-miliardový lapsus Deutsche Bank

Nemecký poskytovateľ úverov, Deutsche Bank AG, nešťastnou náhodou previedol 28 mld. eur (35 mld. USD) na jeden zo svojich externých účtov. Uviedla to spoločnosť v apríli 2018.

Podľa zamestnanca banky, ktorý mal informácie o danom prípade, sa chybný prevod uskutočnil ako súčasť denného obchodovania banky s derivátmi. Čiastka výrazne prekročila náležitú výšku platby a skončila na účte spoločnosti Eurex, čo je klíringový dom Deutsche Boerse AG, čím dočasne navýšila zábezpeku štvrtého najväčšieho klíringového domu na svete o viac než polovicu.

Táto trápna chyba nemohla prísť v horšom momente, keďže Deutsche Bank sa práve vtedy borila s problémami vo vedení firmy. Napokon vyústili do odchodu CEO Johna Cryana a dvoch z jeho top spolupracovníkov. Táto veľká chyba zanechala škvrnu aj na predsedovi predstavenstva.

Neexistujúce kórejské akcie za 105 miliárd

Neznámy zamestnanec spoločnosti Samsung Securities Co., jedného z najväčších juhokórejských obchodníkov s akciami, sa pokúsil vyplatiť zamestnancom 1 000 wonov (93 amerických centov) na akciu vo forme dividend v rámci schémy pre odmeňovanie zamestnancov. Namiesto toho však každému poslal 1000 akcií spoločnosti, ktoré mali papierovú hodnotu zhruba 112,6 biliónov wonov, teda viac než tridsaťnásobok trhovej hodnoty spoločnosti.

Situácia sa zhoršila, keď 16 zamestnancov svoje akcie obratom predalo, čo viedlo k prepadu ceny vo výške až 12 % v priebehu zopár minút. Predstavovalo to najvýraznejší pokles ceny od globálnej finančnej krízy.

Trojmiliardová strata vďaka BNP

Spoločnosť BNP Paribas Securities bola v marci 2018 obvinená z vydania chybných príkazov, ktoré viedli k strate hodnoty vo výške takmer 10 %  firmy Formosa Petrochemical Corp. Táto firma v danom čase, podľa vysokého predstaviteľa taiwanskej burzy, predstavovala tretí najpočetnejší súbor akcií na Taiwane. Následkom celej kaskády obchodov počas záverečnej aukcie sa trhová hodnota spoločnosti Formosa scvrkla o 3 mld. USD. Podľa vyjadrenia vtedajšieho zástupcu BNP to spôsobila „nešpecifikovaná chyba v systéme firmy“.

Zlato nie je bezpečný prístav

Obchodníkov so zlatom vyplašil v júni 2017 obrovský skokový nárast v objeme termínovaných obchodov na newyorskej burze, keď sa objem obchodu zvýšil na 1,8 milióna uncí zlata v priebehu len jednej minúty, čo predstavuje množstvo zodpovedajúce celkovým zlatým rezervám Fínska. Hodnota zlatých termínovaných obchodov na Comexe poklesla až o 1,6 %. Jedno z možných vysvetlení: chybný obchod v objeme 18 149 lotov, teda zhruba 100-násoboku objemu bežného obchodu, ktorý predstavuje 18 149 uncí.

„Nikto netuší, čo presne sa stalo, okrem toho nešťastného jednotlivca, ktorý stlačil nesprávne tlačidlo“. Uviedol David Govett, vedúci oddelenia obchodov so vzácnymi kovmi v londýnskej spoločnosti Marex Spectron Group v čase spomínaného navýšenia objemu obchodov.

Disneyho fantómová hrozba

Objem akcií spoločnosti Walt Disney Co. sa na krátky okamih vo februári 2015 zdanlivo prudko zvýšil, keď sa v jednom okamžiku zobchodovalo na newyorskej burze viac než 131 miliónov akcií. Bola to taká rozsiahla transakcia, že by ju mohol uskutočniť len jeden veľký akcionár. Ukázalo sa však, že sa to vôbec nestalo. Pôvodný obchod v objeme v 131,66 milióna akcií sa následne 100-násobne zredukoval na menej magických 1,3166 milióna akcií. Podľa človeka s informáciami o danom probléme bola veľkosť objednávky zadaná chybne.

Problém určite nebol v tom, že by spoločnosť Disney potrebovala zvýšiť hodnotu, keďže jej akcie v daný deň poskočili o takmer 8 % na najvyššiu hodnotu od roku 1974 po tom, ako zverejnila štvrťročné predaje a výnosy. Prekonali totiž očakávania aj vďaka darčekovým predmetom s tematikou filmového trháku „Frozen“ počas vianočných sviatkov (v kinách na Slovensku uvedené pod názvom „Ľadové kráľovstvo“).

Ponuka za 617 miliárd dolárov

V októbri 2014 niekto zadal viac ako 40 chybných objednávok v celkovom objeme 67,8 biliónov jenov (čo predstavuje 617 mld. USD ) na mimoburzovom („over-the-counter“) japonskom trhu s akciami. Toto číslo bolo vyššie ako objem celej ekonomiky Švédska v danom čase. Súčasťou transakcie boli ponuky na kúpu 57 % všetkých akcií Toyota Motor Corp. a iných významných podielov veľkých japonských hráčov z kategórie „blue chips“ vrátane Honda Motor Co., Canon Inc., Sony Corp. a Nomura Holdings Inc. Objednávky boli zrušené ešte pred realizáciou obchodu…

Zdroj: Bloomberg