Chcem investovať
November trhom neprial, dlhodobo však riešenia Acrossu zhodnocujú
08. 12. 2021 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Začiatok uplynulého mesiaca sa niesol v znamení priaznivých makroekonomických dát a nových investícií. Zlepšoval sa podnikateľský sentiment v Európe, rástol domáci dopyt, zvyšovala sa ekonomická aktivita v Číne. Prezident Biden definitívne schválil 500-miliardový balík pre infraštruktúrne projekty v USA. Tu však výpočet optimistických správ končí.

Investorské vnímanie sveta ovládla hrozba nového variantu koronavírusu omikron, prvýkrát sekvenovaného na juhu Afriky. Rýchlosť a agresivita, s akou sa omikron šíri, niekoľkonásobne predbehla doteraz najväčšiu hrozbu – delta variant. O omikrone toho odborná ani laická verejnosť veľa nevie, čo zvyšuje neistotu na trhoch. Farmaceutické spoločnosti tvrdia, že nová vakcína bude k dispozícii v priebehu troch mesiacov, spolu s pilulkou, ktorá by mala výrazne zredukovať počet hospitalizácií.

Európa v lockdowne

Odhliadnuc od nových variantov sa epicentrom koronavírusu stala opäť Európa. Napriek najvyššej zaočkovanosti na svete spomedzi všetkých regiónov sveta sa začali nevídaným spôsobom plniť nemocnice vo vysoko vakcinovaných štátoch – v Belgicku, Nemecku, Holandsku a škandinávskych krajinách. Väčšina z nich už sprísnila protikovidové opatrenia, či už čiastočným, alebo úplným lockdownom.

V novembri sa skončil klimatický summit GOP26. Zúčastnilo sa na ňom 200 štátov sveta. Hoci sa očakávalo prijatie prelomovej stratégie v boji proti globálnemu otepľovaniu, zostalo len pri deklaráciách. Dobrou správou je, že Čína aj USA považujú zmenu klímy za svoju prioritu v nadchádzajúcom období.

Inflácia zostala hlavnou témou zasadnutí finančných autorít aj v novembri. Väčší „ťah na bránu“ už tradične preukazuje Fed, ktorý má jasný plán zníženia intervencií zo 120 miliárd mesačne na nulu do júna 2022.

Omikron poslal akcie nadol

Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfolio 100+ poklesla po výnimočnom októbrovom raste o 2,7 %. Neistota spôsobená omikronom potlačila akcie rozvojového sveta nadol o viac ako 5 %, Japonsko odpísalo rovnakú výkonnosť. Európa spolu s Amerikou prišli o viac ako 2,5 %. Predpokladáme, že v najbližších týždňoch sa vyjasnia špecifiká nového vírusu. Neistotu trhy nemajú radi, utiekajú sa do bezpečných prístavov, ktorými sú väčšinou dlhopisy a alternatívne investície. Zatiaľ v tomto roku zarobila akciová stratégia viac ako 14 %.

Hrozba inflácie je stále prítomná, finančné autority varujú, makroekonomické dáta hrozia. Rast úrokových sadzieb skôr či neskôr zníži ceny dlhopisov, investori nebudú mať dôvod investovať do nástrojov, ktorých výnos ani zďaleka nepokryje infláciu. Výnimkou je stav neistoty na akciovom trhu, keď sa dlhopisy dočasne stávajú útočiskom. Dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ počas novembra zaknihovala len miernu stratu na úrovni -0,45 %.  Globálne štátne dlhopisy, na ktoré sa v uplynulom mesiaci sústredil záujem trhu, priniesli zhodnotenie 0,6 %. Zabrali tiež protiinflačné bondy s rastom 1,2 %. Naopak, výkonnosť poslali nadol dlhopisy rozvíjajúcich sa štátov (-2,7 %), ktoré doplatili na protikovidové nálady. Za rok 2021 dosahuje stratégia výkonnosť -1,45 %, čo je oproti benchmarku o viac ako percento lepší výsledok.

Rozkolísané trhy, pokles cien ropy, stagnácia zlata a neistota na realitnom trhu spomalila lídra našich manažovaných riešení Across Intelligent Alternative Portfolio+. V novembri sa po miernom poklese o 0,8 % ocitla jeho ročná výkonnosť na 16,5 %. Privátne emisie, infraštruktúrne stratégie a index VIX rástli, nedokázali však prevalcovať ostatné stratégie zamerané na rezidenčné bývanie a absolute return stratégie. Do konca roka predpokladáme ukľudnenie situácie a výrazný dvojciferný výsledok.

Dlhopisy v strednej Európe pod tlakom

Obavy investorov z rastu inflácie a 3. vlna koronavírusu, ktorá výrazne ovplyvnila strednú a východnú Európu, dostala pod tlak investície v Across Bond+. Pozitívnym faktorom je však upokojenie situácie okolo zemného plynu, ktorý sa vrátil do normálu a pomáha výrobcom závislým na jeho spracovaní. Radíme tam aj maďarskú chemičku Nitrogénművek. Vrásky na čele robí investorom Bielorusko, Rusko a Ukrajina.

Stredným scenárom je, že sa situácia na východných hraniciach Ukrajiny upokojí aj pod vplyvom vyspelého sveta. Bielorusi zatiaľ nemajú problém so splácaním dlhov, čo je pozitívne aj pre náš fond. Za posledný mesiac stratil 0,7 %, pričom za tento rok je jeho výkonnosť na úrovni -0,45 %. V porovnaní s konkurenciou zameranou na región CEE ide o nadpriemerne dobrý výsledok. Priemerný výnos do splatnosti dosiahol 4,9 % pri durácii 2,0, čo ho radí medzi top fondy v danej kategórii.

Alternatívne investície prerábali

Po extrémnom raste bitcoinu, ktorý sa dostal v októbri do investorského mainstreamu, padla jeho výkonnosť o 6,1 %. Výnimkou neboli ani investície do zelených energií, starnutia populácie a robotiky. Negatívny mesiac zažil aj Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Medzi málo výnimiek s rastom za november sa zaradili luxusné tovary a videoherný priemysel.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across Intelligent Portfolio 100+Across Intelligent Bond Portfolio+ a Across Intelligent Alternative Portfolio+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.