Chcem investovať
Obavy vyvolané Brexitom rýchlo vyprchávajú na väčšine trhov
12. 07. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Viaceré akciové indexy sa priblížili úrovniam spred referenda, americké atakujú historické maximá.

V priebehu uplynulých dvoch týždňov dokázali niektoré aktíva kompletne vymazať straty vyvolané panikou po odhlasovaní odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.

Najmarkantnejší návrat zaznamenali americké akcie. Akcie rozvíjajúcich sa trhov sú zhruba tam, kde boli pred referendom. Nad úrovňami spred plebiscitu sa nachádzajú aj samotné britské indexy. Európske akcie vymazali viac ako polovicu pobrexitových strát. To sa však nedá povedať o britskej libre, ktorá sa stále nachádza okolo 31-ročného minima voči doláru.

Akcioví investori reagujú hlavne na výhľad nových stimulov, či už ide o formu menového uvoľňovania alebo rozširovania fiškálnych výdavkov. Ekonomické dáta v ostatných dvoch týždňoch potvrdzovali pokračujúci rast svetovej ekonomiky a zvyšovanie tempa expanzie v priebehu druhého kvartálu.

Azda najzreteľnejším a najvplyvnejším dôkazom bola júnová americká nezamestnanosť. Tvorba miest za Atlantikom prekonala všetky očakávania (267 tis. miest) a naliala na trhy značný optimizmus. Solídne boli ukazovatele ekonomickej aktivity PMI/ISM indexy, ktoré zaznamenali mierne zlepšenie, čím naznačili pokračujúce oživovanie hospodárstva v najbližšom polroku.

Expandujúce ekonomiky však nenarúšajú výhľad uvoľnenej menovej politiky centrálnych bánk – zohľadňujúcich globálne politické a finančné riziká ako napr. Brexit. Investori majú momentálne ideálne prostredie vytvorené kombináciou podpornej menovej politiky a expandujúcej ekonomiky.

V rozpore so správaním akciových investorov je vývoj bezpečných aktív. Tzv. bezpečné prístavy, ako dlhopisy rôznych bonitných krajín alebo zlato, opäť lámali rekordy. Na svetových trhoch sa po dvoch týždňoch obchoduje viac dlhu so záporným výnosom. Rekordné minimá zlomili výnosy amerických, japonských, švajčiarskych, nemeckých, ale aj britských dlhopisov. V prípade Švajčiarska sa všetky splatnosti dostali do negatívneho pásma, dokonca aj 50-ročné obligácie.

Spotová cena zlata zavrela na novom – viac ako dvojročnom maxime – 1366 dolárov za uncu. A to aj napriek silnejúcemu doláru, ktorý reflektuje opatrnosť niektorých investorov a lepší obraz americkej ekonomiky v porovnaní s ostatným svetom.

Ropa poklesla naspäť k 45 dolárom za barel v USA, napriek pokračujúcemu znižovaniu zásob a produkcie za Atlantikom.

Výhľadovo zostáva situácia pomerne zložitá. Dôvodmi sú slabý fundament trhov, politické riziká a neistota, ktoré vyvolal Brexit. Ako sme spomínali, trhy nateraz reflektujú najmä výhľad uvoľnenej menovej politiky.

V prípade FEDu sa už neočakáva skoré zvýšenie sadzieb, v prípade Bank of England sa predpokladá zníženie sadzieb tento štvrtok a potenciálne aj spustenie nového kola kvantitatívneho uvoľňovania. Určité opatrenia nemožno vylúčiť ani v prípade ECB a Bank of Japan, kde cez víkend získal úradujúci premiér ShinzoAbe viac ako dvojtretinovú väčšinu v hornej komore parlamentu, čo by malo uľahčiť rozšírenie stimulov v Japonsku.

Tento týždeň oficiálne štartuje výsledková sezóna za Atlantikom. Analytici očakávajú zhruba 5-percentný medziročný pokles ziskov firiem indexu S&P 500. Možno predpokladať pohodlné prekonanie očakávaní. Zvedaví však budeme hlavne na výhľady firiem, či prípadnú reakciu na Brexit a postoj k vývoju ekonomiky po miernom zlepšení jej obrazu. Išlo by tak o piaty kvartál v rade, kedy zisky indexu poklesli. Akcie však už vyše roka koketujú s novými historickými maximami.

Okrem centrálnych bánk, politiky a výsledkov spoločností, vyzdvihujeme ekonomické dáta. Vplyvné budú čínske údaje za 2. kvartál júnové reporty zverejnené na sklonku nadchádzajúcich dvoch týždňov. USA ponúknu inflačné dáta, výsledky maloobchodu, priemyslu a údaje realitného trhu.