Chcem investovať
Odporúčame redukovať investície v príležitostiach, ktoré ponúkli banky a komodity v januári a februári
22. 03. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

V súlade s našimi očakávaniami finančné trhy prešli v ostatných piatich týždňoch pomerne silnou korekciou strát z úvodu roka, ktorá vyústila do rastu akciových indexov.

Pred koncom prvej polovice februára, kedy trhy našli doterajšie tohtoročné minimum, sme častejšie v denných komentároch signalizovali zaujímavú investičnú príležitosť, ktorú vtedy ponúkali akcie európskych bánk. Finančným domom sme venovali aj samostatnú analýzu v rámci Across News 23. februára, v ktorej sme zdôvodnili, prečo sa nám zdá pokles akcií bánk prehnaný a môže prísť korekcia. O bankách sme napísali:

Európa od otvorenia mierila do prudkých strát. Nadol indexy opäť ťahali finančné spoločnosti. V ich akciách je zreteľná panika investorov, i keď podľa nášho názoru chýba jasnejší argument. Sme si vedomí, že investori sa prebudili v tomto roku do novej reality a uvedomili si, že banky nemajú kde generovať zisk, úverové portfóliá sú citlivé, nízkej kvality a ohrozené a záporné sadzby negatívne pre hospodárenie bánk. No reakcia sa nám zdá prehnaná a ocenenie plne premietajúce ponurý výhľad. V týchto bodoch začíname pomaly budovať pozície v akciách európskych bánk.“ (Denný komentár, 12. februára)

V ten deň sme aj nakupovali BNK FP (Lyxor ETF Stoxx Europe 600 Banks), ETF na index Euro Stoxx Banks, ktorého nárast odvtedy v minulom týždni dosiahol 20%. Rovnako sme nakupovali akcie Erste Bank, ktoré zvýšili svoju hodnotu o 9%. 1. marca sme zverejnili analýzu na akcie švédskej banky Handelsbanken, do ktorej sme tiež okamžite vstúpili. Jej cena je odvtedy minimálne zmenená, no firma vyplatila minulý týždeň dividendu predstavujúcu 5,5% ceny akcie.

Aktuálne odporúčame likvidovať špekulatívne pozície otvorené v bankovom ETF BNK FP. Držíme sa scenára uvedeného v hlbšej analýze k bankám zverejnenej v Across News 23. februára:

Očakávame, že na tieto špekulácie začne hrať i trh, čo bude tlačiť akcie bánk do tohto termínu ešte vyššie, ako sa už nakoniec deje. Preto pozície otvorené v druhom februárovom týždni naďalej držíme a v duchu „nakupuj klebety a predávaj správy“ ich budeme likvidovať pred zasadaním ECB.

Na súčasný a očakávaný rast bánk sa však dívame ako na rely medvedieho trhu. Sme názoru, že naďalej existuje veľká pravdepodobnosť, že sa ich akcie pozrú ešte nižšie. Pravda o európskych bankách len vypláva na povrch. Rovnaké očakávania máme i pre širšie indexy.“

Ako sme spomínali v úvode roka, rok 2016 nie je miestom pre hrdinstvo a riziká zostávajú zvýšené, či už ide o politiku FEDu, vývoj ekonomiky Číny, dlhovej bubliny v nej, oslabovanie juanu, silu dolára a jeho dopad na komodity a dlh ich producentov, či dlh rozvíjajúcich sa ekonomík, americké prezidentské voľby, geopolitiku, či európske dezintegračné sily a nakoniec i samotné globálne spomaľovanie a deflačné tlaky. Trhy najbližšie mesiace opäť ponúknu zaujímavé príležitosti. Sme názoru, že problémy bánk nedokáže vyriešiť menová politika FEDu, ani ECB. Prísna regulácia, záporné sadzby centrálnych bánk, množstvo dlhu vo svete s negatívnym výnosom a vágny ekonomický rast budú naďalej limitovať ziskový potenciál bánk. Neposkytovanie pôžičiek bankami nie je dôsledkom nedostatočnej likvidity, ale slabého dopytu, opatrnosti a vysokých požiadaviek kapitálovej primeranosti bánk.

Akcie bánk Erste Group a Svenska Handelsbanken si ponechávame. Považujeme ich za strategické investície s dobrým ocenením, čiastočne rezistentné voči vývoju bankového sektora a menovej politiky v jadrových krajinách Európy. Obe banky pôsobia i mimo vplyv ECB, v krajinách s vlastnými menami a monetárnymi politikami. Dôvody ich akvizícií neboli úplne identické nákupu celého sektora prostredníctvom ETF BNK FP.

O priebehu našich ďalších krokov a odporúčaní vás budeme priebežne informovať na našej stránke alebo prostredníctvom investičných konzultantov. V ďalších Across Newsoch prinesieme zhodnotenie, revíziu a aktualizácie noviniek odporúčaní na akcie, ktorých analýzy sme v uplynulých mesiacoch zverejnili na našej stránke.