Chcem investovať
Odsúvanie vyšších sadzieb pôsobilo na trhy blahodarne
20. 10. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Ostatné dva týždne priviali na trhy značne konštruktívnu náladu. Prvý z nich bol dokonca v prípade amerických akcií najlepším v tomto roku. Hlavným dôvodom je odsúvanie očakávaní zvýšenia sadzieb FEDom a mierny rast pravdepodobnosti možného uvoľnenia politiky. Viac o víťazoch tejto zmeny na trhoch si môžete prečítať v časti Sledujeme.

Dôvodom tohto vývoja sú hlavne viaceré dáta poukazujúce na spomaľovanie americkej ekonomiky, ktorá nakoniec nezostala rezistentnou voči svetovému dianiu (nezamestnanosť, priemysel, ale aj spotreba). Jej slabosť viedla k početnejším holubičím prejavom vo FEDe – odmietavý postoj k zvýšeniu zaujali dvaja priami členovia Rady guvernérov Tarullo a Brainardová. Komisia pre menovú politiku však zostáva značne nejednotná v postoji k tejto otázke. Budúci týždeň sa koná predposledné zasadanie FEDu v tomto roku.

Svetovým trhom pomáha pokračujúca stabilizácia Číny napriek slabnutiu hospodárstva. Investori stále viac počítajú s novými stimulmi. Krajina pristúpila v uplynulých týždňoch k prvým reformám štátom vlastnených podnikov a podpore úverov z bánk. Špekulácie vytlačili index Shanghai Composite k ziskom cez 11% za dva týždne.

Rovnako návrat eurozóny do deflácie vedie k rastúcim očakávaniam rozšírenia stimulov zo strany ECB. Odpoveď na túto otázku sa možno dozvieme už tento štvrtok na pravidelnom zasadaní inštitúcie.

Výsledková sezóna zatiaľ pôsobí nemastne a neslane, no rely nateraz nedokázala zastaviť. Jej vrchol však nadíde až v najbližších dvoch týždňoch, v ktorých hospodárenie zverejní 286 spoločností indexu S&P 500.

Október je rekordérom i na poli akvizícií. Anheuser Busch InBev kúpil konkurenta SABMiller, čím vznikol najväčší podnik tovarov dennej spotreby na svete a kúpa firmy EMC spoločnosťou Dell predstavuje historicky najväčšie prevzatie v technologickom odvetví.

Nervozitu môže koncom mesiaca vyvolávať blížiace sa dosiahnutie dlhové stropu v USA. Pokiaľ nebude strop zákonom navýšený do 3. novembra, USA pôjdu opäť do technického bankrotu, čo nenechá trhy pokojnými.

Ak ECB sklame investorov, Čína nedodá stimuly a FED bude udržiavať investičný svet v neistote, očakávali by sme korekciu uplynulej rely v nadchádzajúcich dňoch.