Chcem investovať
Opatrnosť investorov sa pred víkendom postarala o poklesy
15. 06. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Záver minulého týždňa zostal poznačený troskotajúcimi gréckymi rozhovormi, ktoré vyústili do opatrnosti investorov pre víkendom a týždňom ponúkajúcim nové katalyzátory. Riziková chuť sa v piatok vytratila, a tak väčšina tried aktív knihovala straty.

Opustenie rokovaní s gréckou vládou v Bruseli Medzinárodnym menovým fondom a pritvrdzovanie postoja oboch zúčastnených strán sa plne premietlo na trhoch až v piatok. Akcie sa od úvodu dňa pohybovali takmer stále v stratách a v jeho priebehu ich kumulovali.

Dlhopisové trhy opäť ponúkli negatívnu koreláciu medzi jadrovými a periférnymi krajinami. Rastúce riziká gréckeho bankrotu a prípadného opustenia eurozóny podporovali nemecké dlhopisy, no sťahovali dlh Španielska, Talianska a Portugalska.

Eurozóna poskytla slabšie čísla priemyselnej produkcie, čo nepôsobí moc povzbudzujúco ohľadom reálnych výsledkov európskeho kvantitatívneho uvoľňovania. USA zverejnili dva významné údaje, ktorých výsledky ale pôsobili mätúce pre potenciálnu budúcu menovú politiku FEDu. Inflácia na výstupe u producentov v máji výraznejšie poskočila, čím zmiernila medziročný pokles na -1,1%. No jadrová inflácia prekvapivo spomalila na 0,6% z aprílových 0,8%. Spotrebiteľská dôvera podľa Michiganskej univerzity sa v júni odrazila od tohtoročného minima.

Dolár sa v priebehu dňa obchodoval v ziskoch, čo by zodpovedalo rastúcim gréckym rizikám a zlepšujúcemu sa obrazu americkej ekonomiky. Do záveru obchodovania však väčšinu profitu prekvapivo pustil.

Americké akcie sa nasledujúc európskych partnerov rovnako pohybovali v červených číslach. Podliehali gréckym mračnám a investori sa radšej zbavovali rizikových aktív pred blížiacim sa zasadaním FEDu.

Časť týždňových ziskov vypustila i ropa, ktorá reagovala na výhľad vyššej produkcie krajín zoskupenia OPEC. Vládne dlhopisy v USA na pomerne povzbudivé dáta mierne stratili napriek posilneniu nemeckých, s ktorými zaznamenávali v ostatných týždňoch silnú koreláciu.

Víkend priniesol rýchle stroskotanie gréckych rozhovorov, kde Atény opäť odmietli rozpočtové požiadavky veriteľov, zníženie penzií a zvýšenie DPH. Obe strany tak prezentovali neoblomné stanovisko neustúpiť zo svojich požiadaviek. Nemecko navyše ohlásilo, že bez MMF dohodu nepodpíše a podobne sa vyjadril šéf euroskupiny Dijsselbloem. Ďalším kritickým termínom je stretnutie práve ministrov financií eurozóny tento štvrtok. Informácie jednoznačne hovoria, že Európa sa začína pripravovať i na najhoršie scenáre gréckeho bankrotu.

Tomu sa prispôsobuje i dnešné obchodovanie, ktoré prehlbuje piatkovú rizikovú averziu. Všetky titulky opäť plní len Grécko. Európske indexy sú v hlbších stratách cez jedno percento. V červených číslach uzatvárali deň i ázijské parkety a podľa futures kontraktov podobne budú otvárať i americké. Euro i komodity sa pohybujú tiež v stratách. Zo situácie profitujú len nemecké a americké vládne dlhopisy. Periférny dlh pokračuje vo výpredajoch.

Eurozóna dnes zverejňuje len obchodnú bilanciu, no USA priemyselnú produkciu, dôveru staviteľov, kapitálové toky a prieskum výrobnej aktivity v dištrikte FEDu z New Yorku. V Ženeve dnes začínajú jemenské mierové rozhovory. Medzinárodná energetická agentúra by mala vydať svetový energetický výhľad pre rok 2015. Pred mikrofón sa postaví šéf ECB Mario Draghi. Banka by mala zverejniť objem vysporiadaných dlhopisov v minulom týždni.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 094,11 -0,70%
 Stoxx 600 389,38 -0,92%
 Euro/dollar 1,1266 +0,07%
 Zlato 1 181,65 -0,03%
 Ropa WTI 59,96 -1,33%