Chcem investovať
Oplatí sa ešte stále investovať do akcií?
03. 05. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Investori zažívajú už ôsmy rok po sebe rast zhodnotenia akciových indexov. Predovšetkým americké aktíva zažívajú nebývalý rozmach. Zhodnotenie najvýznamnejších akciových indexov dosiahlo za posledných päť rokov od 50 do 90 %. Má rast akciových indexov stále svoje opodstatnenie? Nezažívame znovu akciovú bublinu, ktorá v ostatných desaťročiach vo viac, či menej pravidelných intervaloch postihovala finančný trh?

Ako a kedy?

Nikoho neprekvapí, že z dlhodobého pohľadu zostáva investovanie do akcií spomedzi všetkých tried aktív akými sú dlhopisy, komodity, či menové kurzy, najlukratívnejšie. Len akciový trh poskytuje ochranu voči inflácii, umožňuje dodatočný výnos cez dividendu a dáva možnosť podieľať sa na výsledkoch jednotlivých spoločností, či trhov. Pre investora teda nie je otázkou, či investovať do akciového trhu, ale ako a kedy investovať.

Prehriaty trh USA

Je tu však aj pohľad z druhej strany. Mnohí analytici hľadajú známky prehriatia akciového trhu. Naporúdzi sú niektoré ukazovatele – napr. pomer medzi celkovou trhovou kapitalizáciou obchodovaných spoločností a hrubým domácim produktom USA sa nachádza nad úrovňou 115 %, čo sa vykladá ako prehriatie trhu. Taktiež ďalší populárny trhový ukazovateľ – cena akcie verzus zisk (P/E) sa na americkom trhu v súčasnosti pohybuje na úrovni 21, čo je blízko predkrízovej úrovne v roku 2007.

Avšak tieto signály možno jednoducho vysvetliť. Spojené štáty lepšie prosperujú vďaka vyššiemu ekonomickému rastu než zvyšok vyspelého sveta, a to nielen v dôsledku pozitívnej demografie, ale aj prijatých opatrení či už centrálnou bankou, legislatívcami a vládou. Technologickí giganti z USA, akými sú Google, Facebook, Apple, či Amazon, sú menej zraniteľní konkurenciou, pretože benefitujú zo sieťových efektov, alebo zo svojej pozície prirodzených monopolov. Navyše v súčasnom svete slabých odborov, nízkych nákladov na kapitál a možnosti rýchleho presunu miesta podnikania, môžu svoje zisky posúvať na ešte vyššie úrovne.

Investor, ktorý má obavu zo závislosti od amerických akcií, môže investovať aj do akcií na iných trhoch – európskych (P/E 18), japonskom (P/E 17), či čoraz viac obľúbených rozvíjajúcich sa trhoch (P/E 14). Pokiaľ investuje do akcií postupne, diverzifikovane a v primeranom investičnom horizonte, je len veľmi málo pravdepodobné, že šliapne vedľa.
Across využíva takúto stratégiu aj pri investovaní do indexových fondov vo svojich kľúčových produktoch  Intelligent Portfolio+Crème de la Crème a Investičné sporenie.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.