Chcem investovať
Pád akcií Valeantu stiahol celý zdravotný sektor do červených čísel
16. 03. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Akciové trhy sú nervózne pred vyhlásením FEDu a zatiaľ nepokračujú v trende rastu.

  • Ropa opäť nižšie po komentároch Iránu
  • Akcie Valeantu -52% po zníženom výhľade
  • Lockheed Martin dosiahol technologický prelom
  • Čína opäť oslabuje svoju menu

Akcie

Americké indexy vymazali časť strát a skončili iba -0,2%, zatiaľ čo Európa uzavrela okolo -0,6%. Komentáre iránskeho ministra ropy ťahali komoditu ďalej nadol, optimizmus z koordinovanej akcie OPECu sa rýchlo vytráca.

Akcie farmaceutickej firmy Valeant klesli o 52%, po výraznom znížení výhľadu pre prvý kvartál roku 2016. Firma očakáva zisk na akciu 1,55 USD, pričom odhady hovorili o 2,35-2,55. Horšie výsledky tak prichádzajú už po februárovom varovaní manažmentu, že čísla budú slabé. Akcie klesli už viac ako 70% odkedy známa investičná firma Citron Research publikovala analýzu o pochybných praktikách Valeantu. Viacerí úspešní investori ako Bill Ackman, Glenn Greenberg alebo fondy Sequoia a T. Rowe Price však investíciu obhajujú a tvrdia, že firma prechádza krátkodobými turbulenciami, z ktorých sa dostane. Firma musela oddialiť aj vydanie výročnej správy, čo predstavuje porušenie klauzuly v zmluvách s držiteľmi 25% dlhopisov, ktorí môžu požadovať okamžité splatenie. Vyšetruje ich však aj ministerstvo spravodlivosti a Komisia pre burzu a cenné papiere. Pád akcií stiahol celý zdravotný sektor o 1,6% nadol.

Zbrojársky gigant Lockheed Martin (LMT) vyhlásil, že je blízko technologického prelomu, ktorý mu umožní vyrobiť stíhačku letiacu 6-násobkom rýchlosti zvuku. Americká armáda by tak získala výraznú výhodu oproti ostatným na bojisku, firma tiež vyvíja rôzne laserové zbrane. Akcie bez zmeny,  za posledný rok sú +10%.

Maloobchodné predaje klesli už druhý mesiac v rade, tentokrát o 0,1%. Predošlý mesiac bol totiž revidovaný na -0,4%, čísla sú nižšie hlavne kvôli klesajúcim cenám plynu a zľavám v predajniach áut. Prieskum dôvery a očakávaní stavebných firiem ostal v marci bez zmeny, aj keď výhľad na ďalších 6 mesiacov je menej pozitívny. Ekonomická aktivita v regióne New York sa zlepšila prvýkrát za 8 mesiacov, index Empire Manufacturing tak stúpol na 0,6 oproti -16,6 vo februári.

Rozvíjajúce trhy

Čínska centrálna banka oslabila yuan o 0,1%, po 0,3% oslabení v utorok. Postupujú tak opatrne a zatiaľ sa vyhýbajú prudkej devalvácii, pred ktorou varovali viacerí známi investori.

Najdôležitejšou udalosťou bude dnes vyhlásenie FEDu o úrokových sadzbách o 19:00. Neočakáva sa zmena, dôležité budú ich komentáre ohľadom súčasnej situácie a výhľad na ďalšie mesiace.