Chcem investovať
Pimco a BlackRock sa súdia s Portugalskou centrálnou bankou
05. 04. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Komentáre FEDu poslali akcie do červených čísel.

  • Pimco a BlackRock chcú pokryť straty z dlhopisov Novo Banca
  • Akcie Allerganu klesli o 22%, vláda bojuje proti daňovým trikom
  • Ruská produkcia ropy je na 30-ročných maximách
  • Petrobras ohlásil zníženie cien benzínu a plynu pre domácich spotrebiteľov

Akcie

Trhy sa dostali do miernej straty po komentári prezidenta FEDu v Bostone Erica Rosengrena, ktorý vyhlásil, že súčasné predikcie sadzieb naznačujú pomalé a nedostatočné zvýšenie. Podľa neho sa spomalenie rastu vo svete neprenáša do USA a volatilita na finančných trhoch sa stabilizovala. Zápisy z marcového mítingu centrálnej banky budô zverejnené v stredu, nečakajú sa však veľké prekvapenia. Ceny ropy sa dostali na mesačné minimá. Opäť sa objavujú pochyby, že sa OPEC nedohodne na zmrazení produkcie. Čísla z Ruska ukázali, že ich produkcia sa v marci dostala na najvyššiu úroveň od roku 1987, čo poslalo cenu čierneho zlata ešte nižšie.

Zdravotný sektor bol najsilnejší. V zisku uzavreli farmaceutické giganty ako Pfizer, Novartis alebo Merck. Akcie Apple stúpli potom čo Credit Suisse zvýšila rating aj cieľovú cenu akcií zo 140 na 150 USD. Tesla skončila +3,4% po pozitívnych správach z víkendu o 276 000 objednávkach Modelu 3.

Akcie výrobcu liekov Allergan klesli o 22% po vyhlásení plánu zamedziť firmám daňové výhody z presunu sídla firmy. Spoločnosť sa plánuje spojiť s Pfizerom a ušetriť tak miliardy na daniach, čomu sa americká vláda bráni. Hodnota celej transakcie je 160 miliárd USD, nakoniec však nemusí prejsť cez regulátorov.

Skupina investičných fondov, ktorá zahŕňa aj Pimco a BlackRock sa súdia s Portugalskou centrálnou bankou kvôli stratám na dlhopisoch Novo Banco. Tá bola vytvorená po zlyhaní Banco Espirito Santo. Toxické aktíva sa presunuli do inej banky, čo spôsobilo dlhopisovým investorom stratu 2 miliardy EUR. Proti kroku bola portugalská vláda aj Európska centrálna banka, napriek tomu však prešiel. Investori chcú vysúdiť časť peňazí o ktoré prišli.

Rozvíjajúce trhy

Brazílske akcie opäť padali po správach, že prezidentka Dilma Rousseffová sa bráni odvolaniu, čo iba predĺži patovú situáciu na politickej scéne. Štátna ropná firma Petrobras ohlásila plány znížiť ceny benzínu a plynu, čo ešte viac zhorší finančnú situáciu spoločnosti. Ceny sú dlhodobo držané nízko na čom Petrobras síce stráca, ale poskytuje tak podporu brazílskej ekonomike.