Chcem investovať
Politika víťazí nad zdravým rozumom
15. 03. 2018 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

• Akcie hľadajú v obavách o možné rozpútanie obchodnej vojny pevnú pôdu pod nohami
• Google zakázal reklamu na kryptomeny, trh digitálnych mien vymazal 60 mld. USD za deň
• Týždenné zásob ropy v USA rastom o vyše 5 mil. barelov oslabili cenu čierneho zlata

Na finančné trhy sa za absencie negatívneho ekonomického fundamentu opäť vrátila volatilita. Stojí na ňou predovšetkým politická neistota za Atlantikom a nepredvídateľné kroky amerického prezidenta v podobe možného rozpútania obchodnej vojny s Čínou, ktorými sa Donald Trump podľa hesla „Amerika na prvom mieste“ snaží naivne a populisticky bojovať proti najnižšiemu schodku obchodnej bilancie od roku 2008.

Pozitívnemu sentimentu na trhoch nepomohli ani dobré ekonomické dáta z Číny a februárové inflačné čísla z USA. Tie potvrdili zníženie rastovej dynamiky spotrebiteľských cien, čo v preklade znamená možnosť menej agresívneho postoja FED-u pri uťahovaní menových kohútikov. Zároveň to vytvára pevnú pôdu pod nohami akciových investorov. Dlhopisové výnosy sa na druhej strane z takéhoto vývoja rozhodne netešia.

Na nepredvídateľnosť krokov Trumpovej administratívy dopláca aj americký dolár, ktorý sa voči košu najvýznamnejších mien obchoduje blízko najnižších úrovní za ostatné tri roky. Oslabená zelená bankovka v dôsledku pokračujúceho rastu ťažby ropy v USA nepomáha ani rastu cien čierneho zlata. Ropu oslabuje aj názorový rozpor vo vnútri OPEC-u ohľadne jej „férovej“ ceny.

Saudská Arábia plánuje transformáciu modelu ekonomického rastu založeného na nižšej závislosti na ropných príjmoch do štátneho rozpočtu. Aj preto presadzuje cenu blízko úrovne 70 USD za barel. Iránu na druhej strane postačujú omnoho nižšie úrovne, keďže cena pretláčaná najväčším producentom OPEC-u môže viesť – na úkor straty trhového podielu ropného kartelu – k ešte masívnejšiemu boomu amerických bridlíc. To naznačuje, že júnové závery zo zasadnutia OPEC-u nemusia byť vôbec jednoznačné.

Autor: