Chcem investovať
Posledné slovo centrálnych bánk
14. 12. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

ECB a Bank of England ponechajú status quo.

  • Yellenová sa s mandátom rozlúčila zvýšením úrokových sadzieb.
  • Kongres dosiahol dohodu zníženia korporátnych daní na 21 %.
  • Mayová prehrala kľúčové hlasovanie návrhu zákona o Brexite.

Kľúčové centrálne banky sa v priebehu rozbehnutého týždňa hlásia o posledné slovo v tomto roku. Od amerického FED-u sa zvýšenie sadzieb o 25 bodov očakávalo a bolo v ocenení aktív dlhodobo započítané. Pozornosť smerovala na zverejnenie očakávanej trajektórie úrokových sadzieb a makroekonomickú projekciu FOMC.

Jastrabím rozhodnutiam FED-u bude nahrávať nové zloženie rady guvernérov, ktorá na základe princípu rotácie prezidentov regionálnych rezervných posilní o tábor jastrabov. Postupné uťahovanie menových kohútikov v USA by mal zabezpečiť aj nový šéf FED-u Jerome Powell, ktorý kormidlo najvplyvnejšej centrálnej banky na svete prevezme vo februári.

Po USA je dnes na rade Európa, kde zasadá ECB a Bank of England. Centrálna banka krajín platiacich eurom rozhodla na predchádzajúcom zasadnutí o predlžení programu QE v kombinácii s obmedzením mesačného objemu nákupu dlhopisov. Zaujímavé bude sledovať, ako bude Mario Draghi konfrontovať toto holubičie rozhodnutie s akcelerujúcim hospodárskym rastom, na základe ktorého ECB upraví ekonomické projekcie smerom nahor.

Kým ECB trápia slabé inflačné tlaky, Bank of England robí na čele vrásky opačný problém. Aj napriek novembrovému rastu inflácie o vyše tri percentá a pokroku vo vyjednávaní podmienok Brexitu sa však s britskými sadzbami v najbližších mesiacoch hýbať nebude.

Autor: