Chcem investovať
SoftBank predáva časť podielu v Alibabe
02. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Obchodované aktíva včera pokračovali v opatrnom móde bez odvážnejších pohybov a trendov.

  • Americké dáta boli skôr zmiešané.
  • Béžová kniha potvrdila priestor pre zvýšenie sadzieb.
  • Michael Kors hlásil lepšie výsledky, Under Armour horšie.
  • Indexy i komodity s minimálnymi zmenami.
  • Dnes sa pozornosť sústredí na OPEC, ropu, ECB a dáta pracovného trhu v USA.

Streda na finančných trhoch ponúkla opatrnosť investorov pred kľúčovými udalosťami v jeho závere. Akcie sa nachádzali v priebehu dňa prevažne v stratách. Až posledné dve hodiny amerického obchodovania ich vrátili nad nulu do minimálnych ziskov.

Ako sme včera spomenuli, výhľadové PMI indexy aktivity vo výrobných odvetviach nijako neoslnili. Naznačujú skôr stagnáciu ako korekciu alebo rast. V prípade USA však boli niektoré detaily reportov povzbudivé, napr. rast cien alebo nových objednávok. Prekvapením bol neočakávaný prepad stavebnej produkcie v apríli a stagnácia predajov áut v máji.

FED neskôr zverejnil tzv. Béžovú knihu, ktorá sumarizuje čiastkové pohľady na ekonomiku v jednotlivých 12 dištriktoch americkej centrálnej banky. Report je zároveň podkladom pre nasledujúce zasadanie menovej komisie. Podľa knihy ekonomika rastie vo všetkých regiónoch skromným tempom, no nezamestnanosť klesá a objavujú sa tlaky na rast príjmov, v čoho dôsledku sa oživujú i inflačné očakávania. Zverejnenie pohľadu FEDu na ekonomiku bolo v súlade s trhovým názorom a nijako nepozmenilo očakávania ohľadom zvyšovania sadzieb.

V Európe sa opäť viac skloňuje tzv. „Brexit“, teda potenciálne opustenie Európskej únie Veľkou Britániou. Ostatné prieskumy opäť odhaľujú rast preferencií tábora „odísť“, čo v uplynulých dňoch znervózňovalo investorov. Libra voči euru prepadla pomerne výrazne druhý deň v rade.

Ropa sa nachádzala pred kľúčovými dnešnými správami v červených číslach rovnako druhý deň v rade. Išlo hlavne o knihovanie ziskov a opatrnosť pred stretnutím členských krajín OPEC vo Viedni. Od neho sa neočakáva žiadna zmena politiky, i keď dnes ráno sa niekoľko predstaviteľov krajín vyjadrilo, že myšlienka dohody o strope produkcie kartelu bude opäť otvorená. Analytici jej však veľké šance nedávajú. Aj preto sa dnes čierne zlato nachádza len v miernych stratách, i keď po spomínaných vyjadreniach sa severomorský Brent znova pozrel na chvíľu nad 50 dolárov za barel.

American Petroelum Institute včera odhadol rast zásob o 2,4 mil. barelov v uplynulom týždni. Dnes bude o 17 hodine nášho času zverejnené oficiálne číslo, od ktorého analytici očakávajú pokles zásob o 2,7 mil. barelov.

Medzi individuálnymi titulmi sa darilo akciám výrobcu kabeliek a módnych doplnkov Michael Kors (+6,6%) po reportovaní lepších výsledkov oproti odhadom analytikov. Naopak Alibaba stratila 6,5% v dôsledku ohláseného predaja časti podielu najväčším akcionárom – japonským holdingom SoftBank. Slabšie čísla hlásil výrobca športového oblečenia Under Armour (-3,9%), ktoré stiahli i konkurenta Nike. Na slabšie predaje pod očakávaniami analytikov padali i americké automobilky General Motors (-3,4%) a Ford (-2,8%).

Ázijské trhy dnes zatvárajú zmiešané a aj na nich je badať vyčkávaciu taktiku. Väčšie straty zaznamenáva len Japonsko, kde investori sklamane reagujú na odloženie dlhodobo plánovaného zvýšenia predajnej dane (obdoba dane z pridanej hodnoty). Tretí deň posilňuje i jen, ktorý rovnako berie vietor z plachiet japonských exportných firiem.

Väčšie straty pociťujú ešte austrálske akcie. Inak sú ázijské indexy opatrne zelené. Úvodné straty pred poludním dokázali vymazať aj európske trhy, no aktuálne prírastky sú minimálne.

Vzrušenie by dnes mohlo oproti predchádzajúcim dňom vzrásť. Poobede sa očakáva tlačová konferencia Maria Draghiho, šéfa ECB po jej pravidelnom zasadaní. V priebehu dňa by sa mali objaviť správy z Viedne, kde od 10 hod zasadajú predstavitelia krajín OPEC. USA zverejňujú prvé dáta pracovného trhu – odhad tvorby pracovných miest v súkromnom sektore podľa spoločnosti ADP, počet hromadných prepúšťaní a pravidelné týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Investori tak určite budú mať na pamäti zajtrajšie oficiálne zverejnenie údajov zamestnanosti za máj. K dispozícii budú aj prejavy dvoch členov FEDu.