| Čas čítania: 2 min.
Späť na všetky články

SpaceX dostala prvú veľkú lekciu z burzy

Autor: Dominik Hapl

SpaceX prišla v pondelok o približne 400 miliárd dolárov trhovej hodnoty a akcie klesli o 16,4 % na 154,60 dolára. Stále sú nad IPO cenou 135 dolárov, no už viac než 30 % pod maximom po vstupe na burzu. Trhová hodnota firmy sa tak z vrcholu takmer 3 bilióny dolárov zosunula približne k 2 biliónom.

Dôvodom nie je len samotná SpaceX. Americké výnosy dlhopisov opäť rastú, pretože trh začal počítať s tým, že americká centrálna banka môže kvôli inflácii zvyšovať sadzby. Dvojročný americký výnos vystúpil na 4,23 %, najvyššie za viac než rok. Pre drahé technologické firmy je to problém, lebo vyššie výnosy znižujú hodnotu ziskov, ktoré majú prísť až v budúcnosti.

SpaceX je presne takýto príbeh. Firma sa obchoduje za viac než 100-násobok minuloročných tržieb a jej valuácia stojí najmä na viere, že AI divízia raz obslúži obrovský trh. Táto časť pritom v roku 2025 stratila 6,4 miliardy dolárov. Keď sú peniaze lacné, investori radi platia za veľké vízie. Keď sadzby rastú, začnú sa pýtať, kedy sa vízia zmení na zisk.

Výpredaj sa rozšíril aj mimo SpaceX. Nasdaq klesol o 1,3 %, veľké technologické mená ako Google, Amazon či Broadcom stratili viac než 4 % a ázijské trhy pokračovali v poklese. Juhokórejský Kospi spadol o viac než 8 %, SK Hynix takmer o 12 % a Samsung o viac než 9 %.

Pointa je jednoduchá. SpaceX síce zostáva jedným z najväčších technologických príbehov sveta, no burza jej pripomenula, že veľká vízia nestačí donekonečna. Pri vyšších sadzbách bude trh prísnejšie rozlišovať medzi rastom, sľubmi a skutočnými ziskami.

Autor: Dominik Hapl

Ďalšie blogy

Odoberajte náš newsletter

Prihláste sa na odber Across News a získajte pravidelný prehľad o dianí
na finančných trhoch aj o novinkách
zo skupiny Across.