Chcem investovať
Strach z kondície svetovej ekonomiky sťahuje dolu komodity i akcie
27. 07. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Piatkové obchodovanie na trhoch bolo poznačené výraznou nervozitou zo spomaľujúcej čínskej ekonomiky. Zverejnená hodnota čínskeho indexu nákupných manažérov PMI v priemysle bola nižšia ako hodnoty odhadov všetkých analytikov, čo stiahlo so sebou ceny komodít i miestnych indexov. V rovnakej atmosfére pokračovalo aj obchodovanie na európskych trhoch pričom negatívny sentiment tiež podporili zverejnené dáta indexu PMI vo Francúzsku, Nemecku a eurozóne. Aj vďaka tomu zavierali trhy v červených číslach.

Na druhej strane Atlantiku hrala prím okrem všeobecnej negatívnej nálady na trhoch aj výsledková sezóna, pričom zverejnené výsledky neboli pre trh podporou, skôr naopak. Príkladom je biotechnologický gigant Biogen, ktorý stratil kvôli zníženému výhľadu na tento rok viac ako 20% svojej hodnoty, čo je v prepočte vyše 15 miliárd dolárov. Aj z tohto dôvodu si americké indexy pripísali výrazné straty na hranici jedného percenta.

Komoditné trhy sa v piatok držali na nižších hodnotách, pričom zlato síce mierne korigovalo predchádzajúce výrazné straty, avšak ropu stiahol nižšie vývoj počtu aktívnych ropných vrtov. Ich počet sa nečakane zvýšil už tretí týždeň za sebou, čo poslalo ropu nižšie.

Dnešné raňajšie obchodovanie na trhoch v Ázii bolo poznačené ďalšími masívnymi výpredajmi, ktoré podporilo zverejnenie poklesu zisku čínskych priemyselných spoločností za jún, ktoré je ďalším znakom spomaľujúceho čínskeho hospodárstva. V nadväznosti na túto správu klesli ceny ako komodít, tak i akcií. Japonský index Nikkei uzavrel so stratou 0,95% a čínsky Shanghai Composite zakončil obchodovanie s výraznou stratou až 8,48%.

Dnešné obchodovanie v Európe sa bude spočiatku niesť pravdepodobne na výpredajovej vlne, pričom v priebehu dňa očakávame zverejnenie makroúdajov v Nemecku, konkrétne indexu podnikateľského prostredia IFO. V zámorí dnes očakávame zverejňovanie vývoja objednávok tovarov dlhodobej spotreby a rovnako dnes pokračuje výsledková sezóna. Dnes však nereportujú svoje výsledky hospodárenia významnejšie spoločnosti, s výnimkou železničného prepravcu Norfolk Southern a čínskeho internetového vyhľadávača Baidu.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 079,65 -1,07%
 Stoxx 600 394,64 -0,87%
 Euro/dollar 1,0984 +0,00%
 Zlato 1 099,11 +0,77%
 Ropa WTI 48,14 -0,64%