Ostatné dva týždne nepriniesli až toľko vzruchu, ako by sa zdalo podľa vývoja jednotlivých tried aktív. Ústrednou témou zostala divergencia menových politík v Európe a USA (odklon, rozdielne smerovanie). Tej sa prispôsobovalo i dianie na trhoch.
Ekonomické správy v USA, prejavy centrálnych bankárov a iné zverejňované skutočnosti neovplyvnili očakávania zvýšenia sadzieb o dva týždne. Trhy mu aktuálne pripisujú 74% pravdepodobnosť a ceny väčšiny aktív ho už takmer v plnej miere započítavajú.
V Európe naopak očakávania rozšírenia stimulov spevneli. Prejavy lídrov ECB naďalej podporovali túto myšlienku a trhy ju premietali do európskych aktív.
Euro oslabilo pod 1,06 dolára, úrovne nevidené od apríla tohto roka. Európske dlhopisy i akcie rástli. 30% dlhu v eurozóne sa aktuálne obchoduje so záporným výnosom. Nemci dokonca inkasujú peniaze za požičiavanie si až do splatnosti 7 rokov.
Silný dolár, výhľad vyššieho úročenia dolára a naďalej anemický rast svetovej ekonomiky viedli k ďalšiemu poklesu komodít. Meď, zinok, nikel, hliník, železná ruda, striebro i zlato siahli na nové niekoľko ročné minimá (od 6 do 12 rokov).
Nadchádzajúce dva týždne budú kľúčové. Ponúknu dlhodobo očakávané udalosti. Vývoj trhov v ostatných mesiacoch bol postavený práve na špekuláciách ohľadom nich. Očakávame preto nárast pohybov aktív a prípadnej volatility.
Vo štvrtok zasadá ECB, kde sa plošne očakáva uvoľnenie politiky a rozšírenie stimulov. V piatok USA zverejnia posledný kritický ekonomický údaj pred zasadaním FEDu – novembrovú nezamestnanosť. K slovu sa dostanú i viacerí poprední predstavitelia americkej centrálnej banky, ktorí môžu potvrdiť odhodlanie zvýšiť sadzby. V rovnaký deň zasadne OPEC k pravidelnému výročnému stretnutiu k produkčnej politike na pozadí prudkého prepadu ropy. Svet v utorok zverejňuje PMI indexy výroby a vo štvrtok za nevýrobné odvetvia. Diskutuje sa ďalej o boji s ISIS, o utečeneckej kríze v Európe a migračnej politike.
Záver najbližších dvoch týždňov zostáva na trhoch otvorený.