Chcem investovať
Trhy rástli napriek rope pod 30 dolárov
13. 01. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Akcie zaknihovali druhý zelený deň a nálada sa zlepšuje i dnes.

  • Akcie so solídnymi ziskami.
  • Ropa na novom minime a krátko i pod 30 dolárov za barel.
  • Ostatné komodity tiež padali.
  • FED opakuje intencie pokračovať v intenzívnom sprísňovaní politiky.
  • Vstup do výsledkovej sezóny slabý.
  • Čínsky juan aj dnes stabilný.
  • Ropa zmazáva včerajšie straty po lepšom odhade zásob od API a silnom dovoze do Číny.
  • Nálade pomáha lepšia decembrová obchodná bilancia Číny.
  • Korekcia strát z prvého týždňa roka tak pokračuje.

Americké akcie v utorok zaknihovali solídne zisky napriek rope a iným komoditám na nových minimách. Išlo o druhý zelený deň v rade. Opatrnú konštruktívnu náladu spôsobila stabilizácia čínskych akciových trhov a juanu. Dôvody by sme videli i v zatváraní short pozícií a využívaní nízkych cien niektorých sektorov na nové investície.

Už včera sme spomínali, že čínska vláda od piatku zintenzívnila boj na zastavenie prepadu čínskeho juanu. V utorok bola nakoniec úspešná, keď sa jej podarilo prostredníctvom komerčných bánk zvýšiť hodnotu offshore juanu (obchodovaného v Hong Kongu) k jeho úrovni na vnútročínskych trhoch. To včera pomohlo k minimálnym ziskom aj tamojším akciám.

Okrem Číny obchodovaniu dominovala ropa. Energetickým trhom síce chýbali zásadné správy, no i tak zostali volatilnými. Počas európskeho dňa dokázalo čierne zlato vymazať ranné straty a na chvíľu sa pozrieť do ziskov. S príchodom amerických obchodníkov však ropa opäť zamierila na juh a krátko sa pozrela pod 30 dolárov za barel v prípade americkej ľahkej ropy WTI, prvýkrát za 12 rokov. Zatvárala nakoniec mierne nad dennými minimami.

Napriek tomu hlavné americké indexy v poslednej hodine vytlačili slušné zisky ťahané akciami z odvetví technológií, zdravotníctva a tovarov dlhodobej spotreby. Na opačnom konci sa nachádzali prekvapivo defenzívne tituly napriek rastu dlhopisov, teda poklesu ich úročenia. Rast indexov brzdili utility, telekomunikácie, energetické a materiálové firmy.

Alcoa po zverejnení výsledkov včera padla 9% na skoro 7-ročné minimum. Po zavretí amerických trhov hospodárenie v štvrtom kvartáli zverejnil železničný prepravca CSX. Tržbami i prevádzkovým ziskom zaostal za očakávaniami, no upraveným ziskom na akciu odhady prekonal. Spoločnosť však uviedla, že zisk bude v roku 2016 nižší ako v roku 2015.

Dnes ráno konštruktívna nálada pokračuje. Opäť za ňou stoja aktuálne dva kľúčové faktory – ropa a Čína. Tá reportovala lepšiu decembrovú obchodnú bilanciu. Export i import síce znova poklesli, no miera bola najnižšia za niekoľko mesiacov a nad očakávaniami (export v dolárovom vyjadrení -1,4% a import -7,6%). Stabilný zostal juan, ktorý dokonca v Hong Kongu posilnil tretí deň v rade. Zvýšila sa aj jeho likvidita. HIBOR (nočná medzibanková úroková sadzba v Hong Kongu) poklesla späť na 8,3% zo včerajších 66,8%.

Ropa zatiaľ výrazne koriguje včerajšie straty. Dôvodom je v prvom rade spomínaná čínska obchodná bilancia, ktorá odhalila medziročný rast dovozu ropy do krajiny o 9,3% v decembri. Celkovo minulý rok Čína importovala o 8,8% viac ropy ako v roku 2014. To dodáva trochu nádeje, že dopyt zostáva napriek ekonomickému spomaleniu robustný. Všetkým je však jasné, že ide hlavne o nákupy do zásob využívajúc ceny na 12-ročných minimách.

American Petroleum Institute včera po zavretí parketov odhadol pokles zásob ropy v USA v minulom týždni o 3,9 mil. barelov. Energetická informačná administratíva zverejní oficiálne číslo dnes, pri ktorom sa však očakáva opätovný rast zásob. Podporu ropa našla i v zadržaní 10 amerických námorníkov Iránom. Táto udalosť však nebude mať väčší geopolitický dopad. USA sa ospravedlnili a Irán sa zaviazal čo najskôr osoby prepustiť.

Akciové trhy tak nadväzujú na včerajší veľmi opatrný optimizmus. Lepšie správy z Číny síce neviedli k nákupom tamojších akcií (indexy v stratách okolo 2%), no pomohli ostatným ázijským trhom k ziskom. Zelená je ráno i Európa s priemernými prírastkami blízko 2%. Otvorenie v zisku okolo percenta nateraz indikujú i futuresy na americké akciové indexy.

Dnes kalendár stále neobsahuje zásadnejšie informácie. Prejav majú ďalší dvaja americkí centrálni bankári (Evans a Rosengren). Včera znova Fisher i Lacker zopakovali intencie pokračovať vo zvyšovaní sadzieb a považujú rast ekonomiky za stabilný s blížiacou sa vyššou infláciou. FED zverejní Béžovú knihu – sumár stavu ekonomík v jednotlivých 12 dištriktoch. Francúzi ponúknu decembrovú infláciu a eurozóna novembrovú priemyselnú produkciu. USA dnes emitujú 10-ročné Treasuries.