Chcem investovať
Trhy siahli v apríli na svoje vrcholy
14. 05. 2019 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy
  • Trhy upokojili pozitívne informácie o rokovaniach USA s Čínou o podmienkach vzájomného obchodu, ako aj makroekonomické dáta z Číny. Na mimoriadnom zhodnotení európskych akciových indexov sa podpísal najmä posun v brexitovej agende.
  • Nádeje na nižšie úrokové sadzby schladil šéf FED-u, pragmaticky zhodnotil pozitívny rast americkej ekonomiky aj posilňujúci trh práce s najnižšou nezamestnanosťou v USA za posledných 49 rokov.
  • Až 70 % spoločností predčilo očakávania analytikov. Mimoriadny štvrťrok zaznamenal sektor základných surovín a spotrebných tovarov. Negatívnym prekvapením bola ropa a plyn.

Rástlo všetko, akcie najviac

Svetové akcie rástli štvrtý mesiac v rade a od začiatku roka doručili dvojciferné zisky. Išlo hlavne o rozvinuté trhy, pričom európska zložka portfólia s podielom 30 % na stratégii Across Intelligent Portfolio 100+ dosiahla až 4-percentný rast. Stabilizácia globálnej ekonomiky sa premieta do pozitívnych revízií hospodárskych výsledkov spoločností. Akciová stratégia AIP 100+ sa stala lídrom produktov Acrossu so zhodnotením takmer 3 % za mesiac. V ročnej výkonnosti prekonala svoj benchmark o takmer jeden percentuálny bod a investorom priniesla zisk 16 %.

Akciová stratégia AIP 100+ sa stala lídrom produktov Acrossu so zhodnotením takmer 3 % za mesiac.

Dlhopisové riešenie Across Intelligent Bond Portfolio+ rástlo pod vplyvom politiky centrálnych bánk miernejšie. Americký FED schladil nádeje finančných trhov na zníženie úrokových sadzieb, na čo globálne dlhopisy reagovali miernym oslabením. Aj napriek tomu zaknihovala táto stratégia piaty mesačný nárast v rade, vďaka európskym dlhopisom s vysokým výnosom. Od začiatku roka posilnila o 3,5 %, benchmark v podobe globálnych dlhopisov necháva v závese s rozdielom viac než 1,4 %.

Tretia noha investičných portfólií  – Across Intelligent Alternative Portfolio+, ktorá je od tradičných tried aktív do značnej miery nezávislá, sa v apríli zaradila výkonnosťou 2,5 % medzi dlhopisových a akciových lídrov. Zabrali predovšetkým infraštruktúrne projekty, poistné stratégie a private equity spoločnosti, ktoré v apríli posilnili o vyše 7 %. V ročnom porovnaní sú „alternatívy“ lídrom výkonnosti s posilnením o vyše 20 % od začiatku roka.

Across Bond+ opäť v zelenom

Investori do dlhopisov strednej a východnej Európy zaznamenávajú už tretí mesiac rastovú trajektóriu fondu Across Bond+. Okrem politiky centrálnych bánk sa na zhodnotení významne podieľa rastúca cena ropy a upokojenie situácie emitentov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, vrátane Ukrajiny, ktorá zažila prezidentské voľby. Priemerný výnos do splatnosti 6,9 % s duráciou 2,9 je zárukou dobrého vstupu do ďalšej časti roka. Vysoký priemerný kupón na úrovni 6,4 % je významným vankúšom pre prípadné poklesy cien dlhopisov. Dobrá hotovostná pozícia fondu zároveň prináša možnosť využiť prípadné výkyvy na trhu.

Kryptomeny rastú, hedžový fond sa doťahuje

Digitálne meny nenápadne napredujú. Bitcoin zaznamenal v tomto roku rast o 40 %. Konkurovať mu z oportunitných stratégií môže len hedžový fond New Capital Alt. Strategies s rastom 33 %. Za očakávaniami zaostáva veštec z Omahy. Jeho medzimesačný rast 6,7 % však naznačuje, že našiel pevnú pôdu a jeho dôvera v technológie sa môže pretaviť do pozitívneho výsledku.

Lídrom v ponuke fondov Across Crème de la Crème sú v tomto roku spoločnosti zo sektora robotiky a umelej inteligencie obchodované cez indexový fond Global X Robotics & Artificial Intelligence so zhodnotením 28 %. Na päty mu šliapu privátne investície z db x-trackers LPX MM® Private Equity, ktoré zhodnotili 25 %. Prvá tretina roka priala rizikovejším investíciám pred konzervatívnejšími. Do konca roka je však 8 mesiacov, ktoré môžu priniesť nových lídrov a iný pohľad na trh.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, Across Intelligent Portfolio, Across Barrier Cars+ a Across Barrier Oil & Gas+.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.