Chcem investovať
Tsipras kapituloval a po maratóne rokovaní uzavrel s veriteľmi dohodu
13. 07. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Dnes ráno svetové finančné trhy po šiestich mesiacoch trápenia dostali podľa slov európskych predstaviteľov dohodu o novom finančnom programe pre Grécko. Aktuálne sa zdá, že vláda v Aténach nakoniec kapitulovala a pristúpila na všetky požiadavky veriteľov. Grécka sága by tak mohla konečne skončiť. Dohoda by mala priniesť program na tri roky a poskytnutie peňazí v objeme 86 mld. eur. Gréci na oplátku implementujú nedokončené požiadavky predchádzajúcich dvoch programov, príjmu nové reformy a prevedú štátny majetok určený na privatizáciu pod holding riadený veriteľmi, z ktorého budú rekapitalizované banky a uhrádzané záväzky.

Stále je však pred nami dlhá cesta. Gréci cez víkend dokázali v parlamente podporiť reformný balíček s pomocou opozície. Implementácia požiadaviek však určite nebude ľahká. Rizikom stále zostáva možný pád gréckej vlády a komplikácie na domácej sociálnej a politickej scéne. Následne budú musieť pomoc odobriť niektoré európske národné parlamenty.

V sumáre by sme ale mali mať najzložitejšiu etapu gréckej epochy za nami. Pozornosť investičného sveta sa tak môže opäť zamerať na iné kapitoly súčasnosti a vrátiť sa k fundamentom ako vývoj čínskej ekonomiky trhov, výhľad menovej politiky v USA, vývoj svetovej ekonomiky a práve sa rozbiehajúcu výsledkovú sezónu.

Piatkové obchodovanie sa niesol druhý deň v konštruktívnej nálade. Dôvodom bolo predloženie návrhu reforiem Gréckom v štvrtok večer, ktorý sa približoval požiadavkám a očakávaniam veriteľov. Investori tak hrali na možný víkendový zrod dohody. Darilo sa akciám v Európe i USA.

Podporu poskytovalo i odrazenie čínskych akcií a zastavenie ich prepadu. Náladu nepokazila ani šéfka FEDu, ktorá v piatok zopakovala cieľ zvýšiť sadzby v tomto roku. Ekonomika zostáva silná, mzdy sa oživujú, inflácia sa blíži k 2% a svetové riziká nedokázali ohroziť americký rast.

Komoditné trhy boli v piatok pomerne pokojné, pozornosť sa sústredila na rastúce akciové trhy a situáciu okolo Grécka. Významný pohyb však nastal dnes ráno, po víkendovom rozšírení správ, že nekonečné, ale stále pokračujúce rokovania medzi Iránom a svetovými mocnosťami sa chýlia ku koncu.

Dnešné nočné obchodovanie na ázijských trhoch sa nieslo opäť v pozitívnom duchu. Zverejnené správy o rastúcom čínskom exporte, podľa všetkého ukončený prepad tamojších trhov a pozitívny sentiment okolo Grécka vyniesol čínske akcie vyššie o 2,39% a japonský index Nikkei o 1,57%.

Aktuálne sa naďalej sleduje Grécko a detaily reformého návrhu, či reakcie jednotlivých gréckych a európskych predstaviteľov. Nálada je konštruktívna a tlačí európske akcie do slušných ziskov. Opatrne profituje i európskych periférnych dlh, no jadrové a bezpečnejšie dlhopisy strácajú. Z gréckej dohody nevie profitovať euro, ktoré stráca voči doláru tri štvrtiny percenta.

Makrokalendár je dnes pomerne prázdny a neponúkajúci žiadne významnejšie správy. Pozornosť za Atlantikom sa môže plne sústrediť na výsledkovú sezónu, ktorá prináša prvý silnejší týždeň. Hospodárenie medzi inými dnes zverejní napr. banky JPMorgan, Wells Fargo, železničný prepravca CSX, výrobca tovarov dennej spotreby Johnson&Johnson alebo prevádzkovateľ sietí reštaurácií rýchleho občerstvenia Yum! Brands.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 076,62 +1,23%
 Stoxx 600 388,80 +2,03%
 Euro/dollar 1,1162 +1,14%
 Zlato 1 163,70 +0,09%
 Ropa WTI 52,74 -0,08%