V pondelok akciové indexy rozšírili straty na takmer 4 bilióny dolárov.
- Trhy naďalej sledujú vývoj situácie okolo Brexitu.
- Včera sa objavili prvé známky stabilizácie – pokles indexu VIX napriek poklesu akcií.
- Samotný plán, načasovanie a iné náležitosti Brexitu zostávajú neznáme.
- Dnes začína summit lídrov EÚ v Bruseli.
- Británia stratila AAA rating.
- Dnes sa trhy zatiaľ zelenajú.
Výpredaje na svetových trhoch po šokujúcom odhlasovaní odchodu Británie z EÚ pokračovali v pondelok druhý deň v rade. Objavili sa však prvé známky stabilizácie, ktorá sa dnes ráno plne prejavuje. Sme svedkami korekcie strát z predchádzajúcich dvoch dní po referende. Rizikové aktíva rastú a naopak bezpečné prístavy pociťujú vyberanie ziskov.
Ázijské trhy včera prekvapivo ukončili deň väčšinou zelené. Európske indexy od otvorenia parketov mierili do červených čísel ťahané opäť finančnými spoločnosťami. Index bankových akcií Euro Stoxx Banks za dva dni stratil bezprecedentných 23 %. Objemy boli silné, čo sú známky kapitulácie investorov a pre nás potenciálnej príležitosti na korekciu. Širší paneurópsky index Stoxx 600 vypustil za piatok a pondelok skoro 11 % svojej hodnoty.
Americké indexy nasledovali európskych partnerov do strát, no výpredaje už boli čiastočne limitované, kedy neprebiehali počas celého obchodovania, ale hlavne v jeho úvode. Indexy nadol ťahali producenti komodít, finančné spoločnosti, energetika, informačné technológie a priemyselné firmy.
Vytrácanie sa paniky v americkom obchodovaní naznačoval index volatility VIX, ktorý napriek stratám indexov poklesol o 7,4 % na 23,85. Akcie v USA však zatvárali najnižšie od 10. marca a v Európe od 11. februára. Niektoré zdroje uvádzajú uplynulé dva dni ako najhoršie v histórii akciových trhov. Následkom Brexitu hodnota akcií vo svete poklesla o takmer 4 bilióny dolárov podľa spravodajskej agentúry Bloomberg.
Rizikovú averziu vyvoláva naďalej patová situácia v Británii a nejasné náležitosti Brexitu. Ratingové agentúry Standard & Poor’s a Fitch znížili rating Veľkej Británii o dva stupne na AA. Brexit tak krajinu pripravil o výsostný AAA rating. Libra včera padla voči doláru pod piatkové dná a zavrela na 31-ročnom minime 1,3225 dolára za libru.
Trhom chýba hlavne plán celého procesu odchodu. Nemecká kancelárka Merkelová odmieta viesť neformálne rozhovory o opustení požiadaním Británie o aktivovanie článku 50 Lisabonskej dohody. Škótsky parlament pripravuje referendum o opustení Veľkej Británie. Problémy hlási aj opozičná labouristická strana. Tlak na jej šéfa Jermyho Corbyna rastie po tom, ako tieňovú vládu opustila väčšina členov.
Dosluhujúci premiér David Cameron však aspoň čiastočne pohol veci vpred vytvorením tímu úradníkov, ktorí majú pripraviť odchod krajiny z EÚ. Stále však odmieta požiadať o vystúpenie, čo chce prenechať na svojho nástupcu. Zároveň urýchlil proces jeho výberu. Konečný termín je zatiaľ nastolený na 2. septembra tohto roka. Najhorúcejší kandidát na post lídra konzervatívcov, bývalý starosta Londýna Boris Johnson zastáva názor, že s Brexitom sa netreba ponáhľať.
V najbližších dňoch by sme mohli byť múdrejší ohľadom budúcnosti. Dnes začína v Bruseli dvojdňový summit lídrov EÚ, ktorého hlavnou témou bude samozrejme Brexit. Stretnutia sa zúčastní i samotný David Cameron.
Trhy sa dnes zelenajú. Európske indexy sú v ziskoch od 2 do 4 %, čím zmazávajú časť strát z predchádzajúcich dní. Obchodovanie v Ázii ešte nebolo natoľko presvedčivé a skončilo zmiešané, i keď zmazalo úvodné väčšie straty. Tamojším akciám pomohlo ohlásenie fiškálnych stimulov v Kórei v objeme zhruba 17 mld. dolárov a správy o ich príprave aj v Japonsku.
Bezpečné dlhopisy väčšinou padajú, i keď výnimku tvoria japonské, ktorých výnos na 10-ročných splatnostiach ďalej padá na -0,25 %. Ropa je v silných ziskoch a dolár slabne. Klesá i zlato.
Okrem spomínaného summitu lídrov EÚ pozornosť púta ECB Fórum v Lisabone, kde dnes vystúpi napr. guvernér čínskej centrálnej banky a tieto dni pozorne sledovaný šéf Bank of England.
USA zverejnia poslednú revíziu HDP za prvý kvartál, ceny domov podľa agentúry CaseShiller a spotrebiteľskú dôveru.