Chcem investovať
Výsledky inflácie eurozóny sú pred zasadnutím ECB sklamaním
02. 09. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Cena ropy zaznamenala štvrtý deň po sebe idúcich strát.

  • Inflácia v eurozóne za august spomalila a zaostala za odhadmi.
  • Index priemyselnej aktivity v USA zaznamenal v auguste výraznejší prepad.
  • Naopak britský PMI hlási oživenie po predchádzajúcom poklese.
  • Cena ropy WTI zaznamenala od začiatku týždňa viac ako 9 % strát.
  • Dnes bude zverejnený hlavný fundament tohto týždňa v podobe výsledkov amerického trhu práce za august.

Včerajšie obchodovanie opäť neprinieslo výraznejšie pohyby svetových aktív. Akciové indexy zatvorili takmer bez zmeny. Obchodovanie ovplyvnil najmä horší výsledok amerického výrobného indexu ISM za august, ktorý oslabil hodnotu amerického dolára na väčšine menových párov.

Cena ropy zaznamenala už štvrtý po sebe idúci deň strát a reaguje tak na vysoké zásoby tejto komodity v USA. Naopak, slabší americký dolár pomohol zlatu, ktoré mierne rástlo na hodnotu 1 313 amerických dolárov za trojskú uncu.

Dnešný obchodný deň prinesie hlavný fundament tohto týždňa v podobe výsledkov z amerického trhu práce, ktorý môže mať výraznejší vplyv na rozhodovanie americkej centrálnej banky o zvýšení úrokových sadzieb na septembrovom zasadnutí. Trhový konsenzus ráta s prírastkom nových pracovných miest za august na úrovni 180 000. Miera nezamestnanosti by mala klesnúť na 4,8 % a tempo rastu miezd by malo spomaliť na 2,6 %.

Americké akcie vo včerajšom obchodovaní zatvorili bez výraznejších zmien. Počas obchodného dňa ich oslabovala správa o nečakanom poklesu aktivity v americkom priemysle, ktorá narušila optimistický výhľad rastu americkej ekonomiky. Americký akciový index S&P 500 skončil na červenej nule.

Výraznejšie pohyby nezaznamenali ani európske akcie. Širší európsky index Stoxx 600 ukončil na hodnote 343,66 bodov. Zaujímavou správou sú špekulácie o možnom spojení dvoch nemeckých problémových bánk Deutsche Bank a Commerzbank. Hovorcovia oboch bánk sa však na túto tému odmietli vyjadriť. Akcie Commerzbank reagovali na správy rastom a za posledné tri obchodné dni si pripísali viac ako 8 % zisku.

Svetové ceny ropy aj naďalej klesajú a dosahujú najhorší týždeň od začiatku roka. Spotová cena ropy WTI  klesá už štvrtý deň v rade a od začiatku týždňa si odpísala viac ako 9 % strát. Pokles je spôsobený najmä nečakanými výsledkami amerických zásob tejto komodity, ktoré za predchádzajúci týždeň rástli viac než sa očakávalo (o 2,3 miliónov barelov). Cene ropy nepomohli ani údaje o augustovej produkcii čierneho zlata v rámci krajín OPECu, ktorá dosiahla rekordnú hodnotu 33,5 miliónov barelov denne. Vysoké zásoby a rekordná produkcia ropy tak naznačuje, že prebytok ropy na trhu bude dlhší než sa čakalo.

Index priemyselnej aktivity v USA za august poklesol prvýkrát za šesť mesiacov pod hranicu 50 bodov, ktorá je hranicou rastu indexu. Americký priemysel je pod ťarchou silnejšieho amerického dolára a slabého globálneho dopytu, ktorý oslabuje vývoz. Zverejnený výsledok je pre trhy dostatočným signálom, že americká centrálna banka na svojom septembrovom zasadnutí ponechá úrokové sadzby bez zmeny.

Naopak príjemným prekvapením je výsledok britského indexu nákupných manažérov za august, ktorý sa dokázal prehupnúť nad hranicu 50 bodov a dosiahol hodnotu 53,3, čím prekonal trhový konsenzus nastavený na hodnote 49 bodov. V predchádzajúcom mesiaci dosiahol výsledok 48,3 bodov. K zlepšeniu výsledku indexu napomohla najmä oblasť produkcie, nových objednávok a zamestnanosti, ktorá rástla tento rok prvýkrát. Rastu pomohla bezpochyby i slabšia britská libra.

Výsledky augustovej inflácie v eurozóne pred blížiacim sa zasadnutím ECB zostali za očakávaniami. Index spotrebiteľských cien rástol na medziročnej báze rast iba o 0,2 %. Podľa prvého odhadu navyše poklesla jadrová inflácia, ktorá je očistená od cien pohonných hmôt, energií a potravín (na 0,8 %). Lepšie výsledky ale hlási trh práce. Miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v júli stabilnú hodnotu 10,1 %.

Pozornosť na septembrovom zasadnutí ECB sa tak môže upriamiť práve na slabšiu jadrovú infláciu, ktorá odráža inflačné tlaky vytvorené ekonomikou a očisťuje ju od externých vplyvov. To môže byť jeden z ďalších argumentov predĺženia súčasného programu kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý by mal skončiť v roku 2017. Európska centrálna banka by však musela prehodnotiť pravidlá nákupu dlhopisov, aby bola schopná v tomto programe pokračovať.