Chcem investovať
Vyššie sadzby akciám neprekážajú
24. 05. 2018 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy
  • Holubičia zápisnica FED-u vykompenzovala kontroverzné vyjadrenia D. Trumpa a vniesla na akciový trh pozitívny sentiment.
  • Oslabenie májovej podnikateľskej nálady v eurozóne a politická neistota v Taliansku oslabili eurodolár na šesťmesačné minimum.
  • Obavy o kompenzáciu výpadku ropy z Iránu a Venezuely OPEC-om dostali pod tlak ceny ropy na svetových trhoch.

Rastúce šance, že americký FED bude pri uťahovaní menových opaskov agresívnejší, dominujú na väčšine trhov. Pevnú pôdu pod nohami získava najmä dolár. Zaknihoval rast piaty obchodný týždeň v rade, čo sa naposledy podarilo v roku 2015. Rastúce dolárové úročenie motivuje investorov vrátiť sa ku kvalite, čo spôsobuje okrem výpredaja aktív rozvíjajúcich sa trhov aj pokles zlata. Na rozdiel od dlhopisov neprináša dodatočný výnos v podobe kupónu. Rastúca dlhopisová krivka v USA by mohla zvyšovať motiváciu na rotovanie z akcií do dlhopisov. Obzvlášť, keď je výnos krátkodobých pokladničných poukážok totožný s dividendovým výnosom amerického indexu S&P 500. Opak je však pravdou. Vyššie dlhopisové výnosy nie sú pre akcie problémom. Za uplynulých 20 rokov zaznamenali pozitívnu koreláciu – keď rástli dlhopisové výnosy, rástli aj akcie a naopak. Americké akcie totiž dlhodobo rastú, keď FED zvyšuje úrokové sadzby. Týmito krokmi vyjadruje, že ekonomika šliape a zvládne aj vyššie úročenie. Potvrdzuje to aj výsledková sezóna v USA za prvý kvartál, kedy ziskovosť spoločností rástla medziročne najvyšším tempom za ostatných sedem rokov. Akcie majú naopak tendenciu klesať, keď centrálna banka hádže ekonomike záchranné koleso znižovaním sadzieb. To však nateraz podľa všetkého nehrozí. Potvrdzuje to fakt, že akciový benchmark S&P 500 má našliapnuté na najlepší mesiac od januára tohto roka. A to v období, kedy výnosy 10-ročných amerických dlhopisov vzrástli na najvyššie úrovne od roku 2011.

Autor: