Chcem investovať
Wall Street vyčkáva na daňovú reformu
10. 11. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Absencia zásadnejších cenotvorných dát.

  • Obava o oddialenie prijatia daňovej reformy priniesla na Wall Street volatilitu.
  • Ropa sa pred kľúčovým zasadnutím OPEC-u obchoduje blízko dvojročného maxima.
  • Kvartálny zisk najväčšej európskej poisťovne Allianz kvôli hurikánom poklesol o 17 %.

Na americké akciové trhy sa po týždňoch relatívneho pokoja opäť vrátila volatilita, keď hlavné benchmarky strácali v priebehu obchodného dňa okolo percenta. Výpredaj odštartovala obava, že návrh daňovej reformy oddiali zníženie korporátnych daní  až na rok 2019. Snemovňa reprezentantov bude hlasovať budúci týždeň.

Americký prezident Donald Trump pokračuje vo svojom ázijskom turné. Dnes by mal vo Vietname predniesť prejav na summite Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) a stretnúť sa s ruským prezidentom Putinom.

Cena severomorskej ropy Brent sa pred kľúčovým zasadnutím OPEC-u pohybuje bezpečne nad hranicou 60 USD za barel. Reaguje na nedávne protikorupčné čistky v Saudskej Arábii a náznaky vyrovnávania sa ponuky a dopytu na ropnom trhu. Členovia ropného kartelu sa pravdepodobne s ostatnými nečlenskými krajinami koncom novembra vo Viedni dohodnú na predlžení stávajúcej dohody o obmedzení ropných dodávok na trh. Vzhľadom na markantnú previazanosť štátnych rozpočtov na príjmy z ropy si inú možnosť aktuálne pripustiť nemôžu.

Dnešný obchodný deň prebehne za absencie výraznejších cenotvorných makrodát. Spojené štáty oslavujú deň Veteránov a zverejnené dáta spotrebiteľskej dôvery by nemali mať na trhy výraznejší vplyv, čím by sa volatilita na akciových parketoch pred víkendom mohla znížiť.