Chcem investovať
Zaujímavé fakty výsledkovej sezóny
03. 11. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Treťokvartálna výsledková sezóna je prekvapivo pozitívne prijímaná akciovými investormi. Nie je však všetko zlato, čo sa blyští, preto sa jej pozrieme bližšie na zúbok. Sezóna za Atlantikom ešte neskončila, no k dnešnému dňu už hospodárenie zverejnilo 350 firiem indexu S&P 500, čo je dostatočná vzorka pre vynášanie záverov. O očakávaniach ohľadom výsledkovej sezóny sme písali mesiac dozadu.

Viacerí trhoví komentátori pokladajú výsledkovú sezónu za jeden z dôvodov silného rastu indexov v októbri. Pri všeobecnom pohľade s nimi súhlasíme. Gro rastu hodnoty indexu S&P 500 pochádza z vývoja cien jednotlivých akcií po zverejnení výsledkov. A práve niekoľko spoločností s najväčšou trhovou hodnotou na svete potešilo svojich akcionárov zverejnenými číslami prekonávajúcimi očakávania, vďaka čomu ich hodnota ďalej rástla.

Na nové historické alebo niekoľkoročné maximá siahli firmy ako Amazon, Google, Microsoft alebo Facebook (nezverejňoval ešte výsledky). Najväčší prínos k zisku indexu S&P 500 mali nasledovné firmy (poradie zodpovedá veľkosti kontribúcie): Microsoft, Alphabet (Google), Amazon, General Electric, Exxon, Facebook, Chevron a Walt Disney. Naopak najviac bodov z indexu ubrali firmy, ktoré sklamali výsledkami a tiež patria medzi najväčšie svetové spoločnosti: Wal-Mart a IBM. Dá sa teda konštatovať, že z pohľadu nárastu hodnoty výsledková sezóna bola určite úspešná.

Sumárne čísla však nevyzerajú natoľko pozitívne. Príjmy indexu klesajú o 5,1%, čo je výraznejší prepad oproti očakávaniam (-3,4%) a dokonca najväčší od roku 2009. Odvtedy sme nezaznamenali ani pokles tri kvartály v rade, ako je tomu tohto roku. Očakávania tržieb prekonalo len 44,6% reportujúcich firiem a 49,9% z nich zaknihovalo medziročný rast príjmov. Príjmová recesia je prvým veľkým negatívom súčasnej sezóny, s ktorou firmy budú ťažko bojovať.

Zisky aktuálne podľa Bloombergu klesajú o 3,7% medziročne. Pokles je menší v porovnaní s očakávaniami, ktoré prekonávajú takmer tri štvrtiny firiem. Pozitívny vývoj profitu zaznamenáva medziročne 62,4% spoločností. Zisky však padajú druhý kvartál v rade, čoho svedkami sme neboli rovnako od roku 2009. Navyše redukcie výhľadu pokračujú a štvrtý kvartál tohto roka by mal opäť priniesť medziročný pokles príjmov i ziskov. Hlavný podiel na poklese majú ceny komodít, silný dolár a spomaľovanie rozvíjajúcich sa ekonomík, čo môžu byť na dlhšom horizonte prechodné faktory.

Je zarážajúce, že tieto štatistiky nedokážu nabúrať hodnotu indexov, ktorých ocenenie rastie. Index S&P 500 sa v piatok nachádzal len 2,4% pod historickým maximom, no ziskovosť firiem zahrnutých v indexe klesá druhý kvartál v rade. Ďalším negatívom sezóny je pokračujúce šetrenie firiem, čo nevyvoláva pozitívny výhľad pre ekonomiku do budúcnosti. Veľkú časť reportov sprevádza ohlásenie zníženia kapitálových výdavkov, znižovanie nákladov a počtu zamestnancov. Cieľom je samozrejme udržať rekordné marže a ziskovosť pri klesajúcich príjmoch. Snaha zvýšiť hodnotu pre akcionárov si ale naopak za obeť berie reálnu ekonomiku.

Navyše netreba zabúdať ani na spätné nákupy akcií z trhu samotnými firmami. Týmto krokom znižujú počet akcií v obehu a zisk sa tak rozrátava medzi menší počet akcií, teda zisk na akciu rastie aj bez potreby jeho samotného absolútneho zvýšenia. Spoločnosti v uplynulých rokoch zvýšili dlh nad úrovne spred krízy, no gro týchto prostriedkov nešlo na výdavky spojené s podnikaním, teda na investície do expanziu alebo vývoja, ale na spätné nákupy akcií z trhu. Bez týchto nákupov by bol pokles ziskovosti ešte výraznejší.

Je tak veľmi diskutabilné, ako dlho dokážu firmy udržať súčasnú ziskovosť a marže a ako dlho dokážu samotné trhy prehliadať tieto skutočnosti. Pokiaľ nedôjde k oživeniu svetovej ekonomiky, ďalší rast akcií bude nepodložený fundamentom. Rovnako prípadný nárast úročenia v dôsledku zvýšenia sadzieb zníži marže a ziskovosť.