Chcem investovať
13. týždeň – Rusko otvorilo burzu a chce platby za komodity v rubľoch
28. 03. 2022 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

TÝŽDEŇ V SKRATKE

Rusko po mesiaci otvorilo svoju burzu v Moskve, avšak s významnými obmedzeniami. Cieľom bolo predísť poklesu hodnoty cien ruských akcií. Burza sa tak otvorila len pre domácich investorov a zakázal sa predaj akcií na krátko. Nedá sa tak špekulovať na pokles hodnoty ruských akcií tým, že si ich požičiate, predáte a nakúpite späť až po ich poklese. Akcie môžu predávať len subjekty, ktoré ich už držali predtým a nakupovať môžu len miestni investori.

To značným spôsobom obmedzuje ich pokles, pretože západní investori nemôžu predávať svoje podiely tak, ako deklarovali po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Napriek tomu, že burza je otvorená, prepad je týmito obmedzeniami čiastočne odkladaný a rozložený v čase.

ZAUJALO NÁS

Čistý majetok Marka Zuckerberga klesol o 30 mld. USD po tom, čo sa akcie Facebooku prepadli o 25 %. Ide o odvetný krok za zmrazenie devízových rezerv, pretože centrálna banka môže korigovať kurz ruského rubľa iba čiastočne. Ako sa zdá, tento krok je viac ako kreatívny a viacerí ho označujú za veľmi šikovné opatrenie. „Vtip“ je v tom, že Rusko vlastne týmto núti západné subjekty predávať eurá a doláre a nakupovať za nich ruble. Tým sa vytvára dopyt po ruskej mene, rubeľ by začal posilňovať a zmiernil by sa vplyv sankcií a zmrazenia devízových rezerv.

Putin tak prehodil problém ruského rubľa na Európu a tá mu nepriamo pomôže s jeho posilnením, ak na požiadavku Moskvy pristúpi. Západ sa však odvoláva, že kontrakty sú uzavreté v eurách alebo dolároch a sú nemenné. Ak však príde z Moskvy zákon, že Gazprom musí prijímať iba rubeľ, bude to právnický spor.

OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Nový týždeň prinesie viacero dôležitých výsledkov. Prvým bude stredajšie číslo HDP z USA, ktoré sa očakáva za štvrtý kvartál na úrovni 7,1 % vs. 2,3 % za tretí kvartál. V piatok uvidíme z eurozóny výsledky marcovej inflácie, ktorá sa očakáva s rastom na 6,3 % vs. 5,9 % za február. V piatok budú taktiež zverejnené dáta z amerického trhu práce, kde sa očakáva 450 000 novovytvorených pracovných miest a pokles nezamestnanosti na 3,7 %. Trh budú samozrejme zaujímať aj nové skutočnosti v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.