Chcem investovať
31. TÝŽDEŇ: Americká ekonomika už spadla do recesie
01. 08. 2022 Čas čítania: 3 min
Across aktuality
Across aktuality

Posledný týždeň bol nabitý dôležitými dátami. Americká centrálna banka – FED rozhodovala o raste úrokov, čo ovplyvnilo vývoj akciových trhov, a taktiež sme videli výsledky rastu americkej ekonomiky, ktoré potvrdili recesiu na opačnej strane Atlantiku.

TÝŽDEŇ V SKRATKE

FED rozhodovala v stredu o nastavení menovej politiky v USA a hlavne základnej úrokovej sadzby. Táto sadzba vstupuje do medzibankového trhu a odvíja sa od nej cena peňazí. Ak si chcete požičať cudzie zdroje – spotrebný úver, hypotekárny úver alebo ako firma chcete bankové financovanie,  všetko záleží od základnej sadzby. Tá sa z 1,75 % zvýšila na 2,5 %.

Udiali sa tak prakticky tri zvýšenia sadzieb na jednom zasadnutí, lebo klasické tempo zvyšovania sadzieb je o 0,25 % na jednom zasadnutí. FED agresívne zvyšuje úroky a predražuje cudzie zdroje, aby zabrzdila ekonomiku, a tým zrazila infláciu bližšie k cieľu centrálnej banky. S týmto postupom trh už tak trochu kalkuloval a nebolo to prekvapením. Čo však trhy prekvapilo, bol komentár guvernéra Powella, že ďalšie zvyšovanie sadzieb by nemuselo byť tak agresívne ako doteraz a treba počkať, kým sa rast sadzieb prejaví v ekonomike.

Očakávame, že by mohlo prísť do konca roka ešte k trom zvýšeniam, ale už len o 0,25 % na každom zasadnutí, čím by sa sadzby dostali k úrovni 3,25 %. Práve pásmo 3 – 3,5 % bolo FED-om označené ako úroveň sadzieb, kde by sa chceli nachádzať do konca roka 2022.

ZAUJALO NÁS

Na konferencii po zasadnutí padla otázka aj na možnú recesiu v USA, pretože viaceré modely naznačujú, že by mala prísť najneskôr v druhej polovici roka 2023. Na toto Powell odpovedal, že trh práce je veľmi silný a nezamestnanosť nízka, preto nevidí dôvod na recesiu. Taká situácia nastane, keď dva kvartály po sebe HDP klesne.

Štvrtkové výsledky HDP ho pravdepodobne o to viac prekvapili. Americká ekonomika klesala v prvom kvartáli o -1,6 %, pričom v druhom kvartáli sa očakával rast na úrovni 0,4 %. To sa nestalo a v druhom kvartáli došlo k poklesu o -0,9 %. Jedná sa teda o technickú recesiu, aj napriek Powellovmu tvrdeniu o trhu práce. K spomaleniu ekonomiky došlo teda ešte skôr, ako si myslel trh. Uvidíme, aký dopad to bude mať na infláciu v najbližších mesiacoch. 

OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Nový týždeň prinesie výsledky z amerického trhu práce, tzv. NFP report. Ten už tradične obsahuje počet novovytvorených pracovných miest, rast platov a mieru nezamestnanosti, čo sú kľúčové ukazovatele pre centrálnu banku pre ďalšie prijímanie rozhodnutí. Bude nám tiež pokračovať výsledková sezóna zo Spojených štátov, počas ktorej firmy reportujú kvartálne výsledky. 

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.