Chcem investovať
35. TÝŽDEŇ: Geopolitické zemetrasenie sa začalo
28. 08. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Blog
Analýzy
Blog

Ekonomická koalícia BRICS, zjednocujúca rozvíjajúce sa ekonomiky, sa možno čoskoro rozšíri o 6 krajín. Táto aliancia, ktorá doteraz zahŕňala Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku, oficiálne schválila pozvanie pre Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty, oznámil prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa.

Tektonické dosky geopolitickej mapy sa pohli

Udalosť sa odohráva na pôde 15. summitu BRICS, ktorý hostí práve Juhoafrická republika. Súčasní predstavitelia BRICS, prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva, čínsky prezident Xi Jinping a ruský minister zahraničných vecí Sergei Lavrov, sa zišli na záver zasadnutia. Výrazným bodom programu bola otázka rozšírenia aliancie.

Nový členovia prinesú do skupiny svoje vlastné dynamiky a výzvy. Irán čelí americkým sankciám kvôli jeho jadrovému programu, Egypt rieši hospodárske tlaky, a Argentína sa pokúša vyrovnať so znehodnotením národnej meny. Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty zasa hľadajú rast mimo ropného sektora. Táto expanzia však prináša viac než len zmenu v počte členov.  Pre nových účastníkov vznikne možnosť obchodovať medzi sebou v miestnych menách. Skupina tiež skúma myšlienku vytvorenia vlastnej meny, čo by posilnilo jej nezávislosť.

Členovia BRICS majú rôzne postavenie v medzinárodnom kontexte – od napätia medzi Čínou a USA po sankcie voči Rusku kvôli Ukrajine. Napriek týmto rozdielom zdôrazňuje prezident Ramaphosa zásadný princíp spoločnej vízie pre lepší svet.


Záujem o členstvo v BRICS prejavilo celkovo 23 krajín. Tento rastúci záujem ukazuje, že BRICS nie je len ekonomickým zoskupením, ale aj platformou pre dialóg a spoluprácu. Nové členstvo nadobudne platnosť začiatkom roka 2024 a otvára nové dvere pre spoluprácu, rast a zmenu v globalizovanom svete. V prípade, že v budúcnosti do roku 2040 pristúpi Indonézia, by krajiny BRICS mali predstavovať 44 % svetového HDP, zatiaľ čo krajiny západného sveta v podobe G7 len 21 % svetového HDP.

„Bude stále neisté, čo sa stane s dynamikou skupiny, ale jasne to prináša nový priestor na obchodovanie v rámci Južného sveta. Veľká časť argumentov v komuniké sa týkala spoločného hlasu o potrebe zmeny medzinárodných inštitúcií, najmä medzinárodných finančných inštitúcií, ako je Svetová banka, MMF (Medzinárodný menový fond) a WTO (Svetová obchodná organizácia),“ poznamenal de Carvalho.

NVDIA prekonala očakávania

Celý svet s napätím sledoval, aké výsledky doručí Nvidia za Q2 2023, pretože predikcie boli nastavené veľmi odvážne, až neuveriteľne. Tržby dosiahli 13,51 mld. USD (medziročný rast o 101 %, medzikvartálne o 88 % Q1 2023), oproti 11,22 mld. USD očakávané spoločnosťou Refinitiv.  Zisk dosiahol  2,70 USD na akciu oproti 2,09 USD na akciu očakávaný spoločnosťou Refinitiv. Čistý zisk vyskočil na 6,19 mld. USD. Hrubá marža  71,2 % vzrástla o 25,3 % v dôsledku rastu predaja čipov pre dátové centrá.

Nvidia zároveň zverejnila nové očakávania na Q3 2023, v ktorom očakáva tržby na úrovni 16 mld. USD, čo je viac ako 12,6 mld. USD očakávané spoločnosťou Refinitiv. Predikcia Nvidie naznačuje medziročný rast tržieb o neuveriteľných 170 %.

Silné predaje a prognózy spoločnosti Nvidia vychádzajú z rastúceho dopytu v oblasti dátových centier po ich čipoch pre AI A100 a H100, ktoré sú potrebné na vytváranie a spúšťanie aplikácií umelej inteligencie, ako je ChatGPT od OpenAI a ďalších.

Čo je dôvodom nárastu zisku akcií Nvidia? Historicky bola najdôležitejšou časťou počítača alebo servera centrálna procesorová jednotka (CPU). Tomuto trhu dominoval Intel so svojim hlavným rivalom AMD. S nástupom aplikácií na báze AI, ktoré vyžadujú oveľa viac výpočtového výkonu, zohráva hlavnú úlohu grafický procesor (GPU). Najvyspelejšie systémy používajú až osem GPU na jedno CPU. Práve rastúci dopyt po čipoch pre nástroje umelej inteligencie, v ktorých je Nvidia výborná i podľa čísiel, akcelerovali ďalší rast očakávaní a tým aj cenu akcií.

Čo prinesie nový týždeň?

Nový týždeň prinesie výsledky rastu HDP za  2Q, ktoré sa očakávajú s výsledkom 2,2 %. Taktiež bude zverejnený pravidelný report z trhu práce, kde sa očakáva nezamestnanosť v USA na 3,5 %. Počet vytvorených pracovných miest by mal dosiahnuť 165 tisíc a rast platov na medzimesačnej báze by mal dosiahnuť 0,3 %.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.