Chcem investovať
Akcie firiem, ktoré vyrábajú lieky na obezitu, narástli trojciferne
21. 02. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Lieky na liečenie obezity sa do povedomia dostali v čase, keď ich fitness influenceri začali využívať na zlepšovanie svojich výsledkov, ale aj výsledkov svojich zverencov. Taktiež sa ich užívaním netajili hviezdy ako Oprah Winfrey, Elon Musk, Khloé Kardashian či ďalší, ktorí ich tým spopularizovali. Pre mnohých je to stále jednoduchšia cesta ako diéta, cvičenie, disciplína a budovanie si zdravých návykov napriek diskomfortu.

Spoločnosti ako Eli Lilly či Novo Nordisk stávkujú na to, že ľudia siahnu po ľahšej ceste. To sa často deje, čím lieky na obezitu ako Ozempic a Wegovy nadobúdajú obrovský potenciál. Podporujú to aj štatistiky, kedy počet ľudí trpiacich podvýživou vo svete je necelých 880 miliónov, pričom nadváhu má 1,75 miliardy ľudí a obezitou trpí ďalších 860 miliónov ľudí.

Akcie Novo Nordisk aj Eli Lilly sa aktuálne javia byť ako nadhodnotené a bol v nich ocenený potenciál rastu ziskovosti. Krátkodobý priestor na ďalší rast je značne limitovaný, no v dlhodobom horizonte by sa firmám malo dariť.  Za posledných 5 rokov však Eli Lilly narástlo o 509 % a dánska Novo Nordisk o 387 %. Čiže dané spoločnosti majú za sebou impozantný rast, ktorý už odzrkadlil očakávania nových ziskov z predaja týchto liekov. Ďalší rast príde pravdepodobne po širšej adopcii a vylepšení výsledkov predmetných liečiv.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.