Chcem investovať
Akcie Tesla rastú – jej dodávky vozidiel totiž klesli menej, ako sa čakalo
04. 07. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

V utorok Tesla oznámila, že pokles dodávok elektrických vozidiel v druhom kvartáli 2024 predstavoval iba 4,8 % v porovnaní s predošlým rokom. Táto skutočnosť prekonala očakávania analytikov. Ihneď po tomto oznámení akcie najhodnotnejšej automobilky narástli o vyše 10 % a siahajú na šesťmesačné maximum. Generálny riaditeľ Tesla – Elon Musk očakáva, že spoločnosť v roku 2024 dokáže zvýšiť dodávky oproti roku 2023 napriek negatívnemu sentimentu okolo elektrických áut.

Rok 2024 bol zatiaľ pre Teslu poznačený agresívnym znižovaním nákladov, hromadným prepúšťaním a ústupom od plánov na dlho očakávaný, cenovo dostupný model. Ten by mal stáť 25 000 USD a vyrovnať sa tak čínskym konkurentom. Tesla dokázala zmierniť pokles dodávok. Podarilo sa jej to aprílovým znižovaním cien a ponukou úverov s takmer nulovými úrokovými sadzbami na nákup svojich elektromobilov na kľúčových trhoch v Spojených štátoch, Číne a v EÚ.

Musk dodal, že Tesla uvedie nové a cenovo dostupnejšie modely do začiatku budúceho roka. Mali by sa vyrábať na rovnakých výrobných linkách ako súčasný modelový rad. Ďalej očakáva výrazný nárast ceny akcií Tesla, ktorý má byť výsledkom úspechov projektov autonómnych vozidiel, autonómneho robotaxi a humanoidných robotov Optimus, na ktorých Tesla momentálne intenzívne pracuje.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.