Chcem investovať
Akcionári Tesly pomôžu ľudstvu na Mars
12. 06. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Pôvodný zámer Elona Muska bol, že predaj elektrických vozidiel mu má pomôcť financovať jeho hlavný plán – dostať ľudí na Mars. Postupom rokov sa misia Tesly upravila a jej biznis model získal širší kontext.

Dnes je Tesla pozicionovaná ako hlavný líder v procese energetickej transformácie ľudstva na obnoviteľné zdroje energie. Od výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, cez jej skladovanie vo veľkokapacitných batériových úložiskách až po plne čistú elektromobilitu. Pomôcť by k tomu malo aj autonómne riadenie, ktoré zvýši efektivitu používaných áut alebo humanoidní roboti, ktorí pomôžu zvýšiť produktivitu práce a budú nevyhnutní na postavenie kolónii na Marse. Tesla tak má pre E. Muska a jeho plán kolonizovať Mars nezastupiteľnú úlohu.

V týchto dňoch o to väčšiu, že akcionári budú znovu rozhodovať o bonuse pre samotného Muska, ktorý už bol raz v minulosti schválený a stanovený na základe vysokých cieľov. Tým v čase stanovenia neveril nikto okrem Muska, preto sa ani neočakávalo, že by CEO Tesly predmetný bonus získal. Dnes sa jedná približne o 55 mld. dolárov – v závislosti od cien akcií Tesly. Bonus mal byť vyplatený formou zamestnaneckých opcií.

Súd v Delaware ešte v januári 2024 zastavil výplatu bonusu s tým, že je „príliš vysoký“. Preto Musk sídlo spoločnosti presťahoval do Texasu a dáva akcionárom znovu hlasovať, či má nárok na výplatu predmetného bonusu. Je vysoká pravdepodobnosť, že tí bonus schvália a pomôžu tak Muskovi v ďalších rokoch financovať ďalší pokrok pre kolonizáciu Marsu aj splnenie misie Tesly.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.