Chcem investovať
Ani pád bánk nezastavil rast finančných trhov
13. 04. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Oživenie cien akcií, pokles inflácie a perspektíva uvoľnenia menovej politiky pozitívne vplývala na trhy s dlhopismi. Kým vo februári makroekonomické faktory prinútili investorov prehodnotiť svoje očakávania týkajúce sa úrokových sadzieb a cien úrokových sadzieb, v marci krach SVB a širšie obavy okolo finančného sektora tvrdo zasiahli akcie bánk, zatiaľ čo štátne dlhopisy posilňovali.

Čo významné sa udialo na trhoch za posledný kvartál?

Geopolitická situácia aj naďalej zostáva náročná. V nedohľadne je koniec vojny na Ukrajine, a tiež sa prehlbuje napätie medzi USA a Čínou. Celková inflácia sa v priebehu štvrťroka v dôsledku nízkych cien energií naďalej zmierňovala, no jadrová inflácia vo všeobecnosti zostala stabilnejšia, čo nútilo globálne centrálne banky k ďalšiemu sprísneniu menovej politiky.

Prvý štvrťrok sa niesol v znamení prekvapivo pozitívneho rastu a najmä silného trhu práce. Zlepšenie podnikateľského prostredia podporili najmä nižšie ceny energií a ropy spolu s opätovným otvorením sa Číny po covidových lockdownoch. Tento vývoj svedčal najmä akciám rozvinutých trhov, ktoré priniesli za štvrťrok takmer 8 %.

Globálny dlhopisový index za štvrťrok priniesol nárast až o 3 %. Pokles výnosov dlhopisov viedol aj k oživeniu rastových akcií, ktoré sa za štvrťrok posilnili o viac ako 15 %. Výnimkou boli tentokrát hodnotové akcie, ktoré v priebehu štvrťroka rástli len o 1 %.

Pád Silicon Valley Bank, ktorý bol druhým najväčším bankovým krachom v histórii USA, viedol k veľkému výpredaju v americkom a európskom finančnom sektore. Bol nepriamym spúšťačom prevzatia švajčiarskej banky Credit Suisse jeho väčším konkurentom UBS, čím sa zabránilo krachu aj na starom kontinente. Trhy zaznamenali aj niekoľko pokusov o vystresovanie cien akcií Deutsche Bank, čo sa napokon minulo účinkom.

Čo očakávame v ďalšom kvartáli?

V druhom štvrťroku očakávame, že čínska ekonomika bude na vzostupe, čo podporia hlavne zrušené protipandemické opatrenia. Vyspelé ekonomiky budú mať pravdepodobne viac dôvodov na obavy. Nedávne udalosti v bankovom sektore pravdepodobne povedú k ďalšiemu sprísneniu štandardov úverov, čo by mohlo ďalej spomaliť rast a dokonca by to mohlo v priebehu roka viesť k miernej recesii.

Ak komerčné banky sprísnia úverové štandardy, Federálny rezervný systém a ďalšie centrálne banky budú musieť urobiť menej , aby priniesli želané spomalenie aktivity a zníženie inflácie. V takýto časoch je pre investorov kľúčové, aby udržiavali rovnováhu vo svojich portfóliách – mali portfóliá rozložené medzi všetky triedy aktív a zamerali sa na kvalitné a dlhodobé riešenia.

Rok 2023 praje všetkým triedam aktív, vedú však akcie

Po februárovom zakopnutí trh postupne nachádza stabilitu a rastie. Široko diverzifikovaná akciová stratégia Across Intelligent Portfólio 100+ priniesla medzimesačný rast o 0,5 %, za 1. štvrťrok posilnila o 5,2 %. Marcový pozitívny výsledok mali na svedomí predovšetkým akcie rozvíjajúcich sa trhov (+3,4 %), darilo sa veľkým americkým spoločnostiam s rastom 2,2 %, nasledovali japonské firmy. V prvom štvrťroku zabrali však najviac európske akcie (+8 %), ktoré tiež tvoria najvýznamnejšiu zložku riadených portfólií Acrossu. Mierne zaostali japonské firmy a veľké americké spoločnosti z S&P 500, každá si však pripísala viac ako 6 % za kvartál.

Očakávania nižších úrokových sadzieb ku koncu roka pozitívne vplývali na dlhové nástroje. Globálna dlhopisová stratégia Across Intelligent Bond Portfolio+ medzimesačne rástla o 0,86 % a za rok 2023 o 1,8 %, čím výrazne poráža svoj benchmark. Zatiaľ neskrotený rast cien prial „inflačným“ dlhopisom, ktoré rástli o 1,5 % a za kvartál si polepšili o 3,4 %. Ďalším rastom sa pochlapili európske dlhopisy bez ratingu (tzv. High Yield) s posilnením o 3,1 % za štvrťrok. Na opačnom konci sa ocitli dlhopisy s pohyblivou úrokovou mierou, ktoré dokázali doručiť za tento rok len 0,2 %.

Výkonnosť tretej nohy riadených portfólií, ktorá je zameraná na alternatívne investície, Across Intelligent Alternative Portfolio+ dosiahla výkonnosť uprostred akciovej a dlhopisovej stratégie, keď posilnila za rok o 3,1 %. Najviac jej prial začiatok roka s rastom 6,5 %, neskôr ubrala a v marci klesla o takmer 3 %. Pozitívnym prekvapením sa stali kryptomeny s rastom o 56 % za kvartál, na opačnom konci stojí spoločnosť Vonovia, ktorá predstavuje sektor rezidenčných nehnuteľností. Postihol ju najmä rast úrokových sadzieb, ktorý spomalil dopyt po bývaní. Stabilnejšími zložkami portfólia boli zlato ako typický bezpečný prístav s 8 % a privátne emisie, ktoré posilnili o takmer 6 % za štvrťrok.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
V Across Private Investments pôsobí od roku 2017, v súčasnosti zastáva pozíciu Chief Investment Officer a zároveň podpredsedu predstavenstva. Zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu, obchodovanie na finančných trhoch a produktový manažment. Absolvoval zahraničný obchod na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave, tréningové programy zamerané na obchodovanie s finančnými derivátmi vo Viedni, Londýne a New Yorku. Na predchádzajúcich pôsobiskách manažoval luxemburský privátny investičný fond, riadil obchodovanie s cennými papiermi na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, koordinoval obchod s energetickými derivátmi a komoditami, pôsobil aj ako risk manager. Od júna 2021 sa stal členom výkonného výboru Asociácie obchodníkov s cennými papiermi.