Chcem investovať
Apple vstupuje na trh s rozšírenou realitou
08. 06. 2023 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Apple v pondelok na svojom každoročnom WWDC podujatí predstavil novinku – headset Vision Pro. Potvrdili sa tak mesiace špekulácií o tom, že kalifornský technologický gigant plánuje vydať produkt pre virtuálnu realitu. Cher Wang, generálna riaditeľka spoločnosti HTC, uviedla, že vníma krok Apple ako potvrdenie svetlej budúcnosti VR priemyslu a označila ho za „prelomový okamih“.

Tento krok je pre spoločnosť Apple prekvapivý, pretože zvyčajne sa firma držala zásady čakať na masové prijatie produktu pred vstupom do danej produktovej kategórie. Vydanie spomínaného headsetu je najvýznamnejším produktovým zárezom ikonického výrobcu iPhone od predstavenia Apple Watch v roku 2015.

Okuliare pre rozšírenú realitu majú niekoľko nových, zaujímavých funkcií – napríklad sledovanie očí, a teda pozornosti samotného užívateľa. Tým vie systém rozpoznať, na čo sa pozeráte a vie vám ponúknuť ďalšie možnosti aplikácie bez toho, aby ste na niečo ukázali alebo klikli – stačí sa pozrieť. Pôsobivým bola taktiež možnosť príkazových gest bez potreby ovládača, ktorý by ste držali v ruke. Gestá totiž sledujú kamery na okuliaroch. Headset vie poskytnúť plne virtuálnu realitu po zatmavení skiel, kedy si viete vychutnať filmy či zábavu alebo pracovať v hybridnom režime, kedy sú sklá priehľadné. Zároveň je realita rozšírená o aplikácie a funkcie, ktoré vidí iba užívateľ vďaka okuliarom.

Pôsobivé sú nielen funkcie, ale aj cenovka, tá začína na 3 500 USD. Do predaja sa headset nedostane skôr, ako začiatkom roka 2024.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.