Chcem investovať
Boj s infláciou zatiaľ nevyhrávame
09. 03. 2023 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Guvernér Americkej centrálnej banky Powell včera vo svojom polročnom prejave vyhlásil, že konečná úroveň úrokových sadzieb bude pravdepodobne vyššia, ako sa pôvodne predpokladalo. Tento prejav máva pred kongresom dvakrát do roka a približuje v ňom stav ekonomiky a plány centrálnej banky.

V minulých mesiacoch sa na základe dát klesajúcej inflácie zdalo, že sadzby v USA čoskoro dosiahnu vrchol. No posledné výsledky narobili vrásky centrálnym bankárom, keďže sa zdá, že pozitívny vývoj sa zastavil a oni budú musieť pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.

„Dávame pozor, aby sme započítali oneskorenia v menovej politike, ktoré naše kroky majú. Nič na údajoch z ekonomiky zatiaľ nenasvedčuje tomu, že sme menovú politiku sprísnili až moc,“ skonštatoval Powell po otázkach, či ekonomiku nemôžu priškrtiť rastúcimi sadzbami až príliš. Pred marcovým zasadnutím sú podľa neho na stole ešte viaceré dôležité výsledky z ekonomiky, napríklad piatkové dáta z trhu práce. Čím nepriamo naznačil investorom, že ak piatkové dáta trhu práce naznačia silnú ekonomiku, bude priestor na rast sadzieb o ďalších 0,5 %.

Powell vykreslil „jastrabší“ pohľad centrálnej banky na ekonomiku, čo poslalo americký dolár vyššie. Americký akciový trh na margo týchto komentárov klesol o takmer dva percentuálne body do záveru obchodného dňa. Šanca na zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov vzrástla na 56 % z 23 % pred jeho svedectvom. Existuje 93 %-ná šanca (oproti 41 % pre vyhlásením), že v máji bude cieľová sadzba na úrovni 5,25 % – 5,5 %. Tiež existuje 71 %-ná šanca (oproti 29 %), že v júni sadzby dosiahnu pásmo 5,5 % – 5,75 %.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.