Chcem investovať
Čínske firmy ostávajú verné americkému trhu
26. 06. 2024 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Približne 90 % čínskych podnikov v USA plánuje udržať alebo zvýšiť úroveň svojich investícií v krajine. A to napriek tomu, že 60 % spoločností uviedlo zhoršujúce sa podnikateľské prostredie v dôsledku obáv o politiku a obchodné vzťahy medzi USA a Čínou. Vyplynulo to z každoročného prieskum Čínskej všeobecnej obchodnej komory (CGCC) v USA.

Prieskum ukázal, že takmer 60 % spoločností si plánuje udržať stabilnú úroveň investícií a približne 30 % ich plánuje zvýšiť. „Pretrváva výrazný stupeň dlhodobého optimizmu, pričom väčšina firiem vyjadrila pozitívne očakávania ohľadom budúcich príjmov,“ uviedla CGCC.

Zároveň miera obáv týkajúcich sa „patovej situácie v bilaterálnych politických a kultúrnych vzťahoch medzi USA a Čínou“ vzrástla na 93 % z 81 % v predchádzajúcom roku. Prieskum sa uskutočnil v apríli a v máji tohto roku a zúčastnilo sa ho takmer 100 čínskych spoločností z rôznych odvetví, ktoré hodnotili svoj výkon a výhľad.

Hu Wei, predseda CGCC a prezident a generálny riaditeľ Bank of China U.S.A., vyzval firmy z Číny aj USA na posilnenie koordinácie s cieľom znížiť obchodné trenice a politické bariéry. „Z dlhodobého hľadiska boli obchod a investície vždy základom vzťahov medzi USA a Čínou,“ povedal. Dodal, že napriek rôznym neistotám zostáva Čína tretím najväčším obchodným partnerom USA a najväčším dovozcom.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.