Chcem investovať
Čo sa svet môže naučiť od velikána Mungera?
30. 11. 2023 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Svet vo veku 99 rokov opustil americký miliardár a investorská legenda Charlie Munger. Ovplyvňoval svet investovania, ale tiež poskytoval neoceniteľné lekcie racionálneho myslenia a etického života. Bol priateľom a obchodným partnerom Warrena Buffeta viac ako 60 rokov a do veľkej miery ovplyvnil jeho investorské myslenie. Munger odporúčal investovať do kvalitných spoločností za spravodlivé ceny. Táto stratégia sa neskôr stala znakom obchodovania spoločnosti Berkshire Hathaway.

Napriek tomu, že prežil niekoľko veľmi ťažkých životných okamihov, bol Munger vždy optimistom. „Ak dokážete zostať optimistický na sklonku života, iste sa zvládnete vyrovnať s trochou inflácie,“ žartoval. Neoplýval len vtipom, ale aj životnou múdrosťou, ktorú sa snažil predávať ďalším generáciám.

Medzi jeho rady patrí:

  1. Vyhýbajte sa návykovým látkam, najmä tým na zmenu nálady alebo vnímania. Zdôrazňoval nebezpečenstvo závislosti a jej deštruktívny vplyv na život.
  2. Vzdorujte závisti a zlobe, sú to silné negatívne emócie, ktoré môžu viesť k nešťastiu. Tým, že sa týmito pocitmi nenechávate pohltiť, môžete viesť spokojnejší a naplnenejší život.
  3. Buďte spoľahliví, lebo nespoľahlivosť vedie k nedôvere a zmeškaným príležitostiam. Naopak, byť spoľahlivý vytvára dôveru a otvára dvere k úspechu.
  4. Učte sa od iných, nespoliehajte sa len na osobné skúsenosti pri učení. Pozorovaním a učením sa z úspechov a neúspechov iných môžete robiť múdrejšie rozhodnutia a vyhýbať sa úskaliam.
  5. Buďte odolní a vytrvalí, lebo zostať na zemi po neúspechu je istá cesta k nešťastiu. Zatiaľ čo odraziť sa späť a prekonať prekážky je kľúčom k naplnenému životu.

Zároveň Munger zdôrazňoval dôležitosť objektívneho myslenia, najmä v odporovaní osobným presvedčeniam a názorom. Tento druh kritického myslenia podľa neho vedie k lepším rozhodnutiam a väčšiemu úspechu. Inšpirujme sa týmto múdrym človekom.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.