Chcem investovať
Do čoho investovať v druhom kvartáli 2024?
18. 04. 2024 Čas čítania: 3 min
Blog
Blog

Z dlhodobého pohľadu má vždy zmysel investovať do akcií. Po výbornom prvom kvartáli 2024 je ich dlhodobý potenciál stále vysoký. Jedná sa o najziskovejšiu triedu aktív, ktorá by v portfóliu nemala chýbať.

Po poslednom raste úrokových sadzieb sa opäť stávajú atraktívne aj dlhopisy. Minulý rok bol výborný na budovanie dlhopisových pozícií s dlhšou splatnosťou a vyššou duráciou. A práve tieto dlhopisy budú rásť rýchlejšie pri opätovnom znižovaní sadzieb, ktoré sa očakáva v druhej polovici roka 2024. Stále je tak príležitosť na kúpu dlhopisov s vyšším výnosom pri nižších cenách. Táto atraktivita sa bude zmenšovať, ako budú sadzby klesať.

História ukazuje, že načasovanie je dnes ideálne. V posledných 6 cykloch zvyšovania sadzieb sa dlhopisom darilo najviac po poslednom zvýšení sadzieb. Posledné zvýšenie sme videli v závere minulého roka – ako v prípade Fedu, tak v prípade ECB. Od posledného zvýšenia sadzieb dlhopisy v predošlých 6 cykloch zarobili 26 % za nasledujúcich 24 mesiacov. Ak sa tento vývoj zopakuje aj teraz, dlhopisy majú pred sebou nadpriemerné dva roky.

Graf 1: 10-ročná návratnosť na konci cyklu zvyšovania sadzieb FED-om, zdroj: JP Morgan

Náš tip na index, ktorý vám umožní participovať na budúcom raste dlhopisov

Radi by sme vám dali do pozornosti investičný certifikát (tracker) emitovaný v spolupráci s prestížnou finančnou inštitúciou Vontobel so sídlom v Nemecku.  Tento tracker sleduje vývoj dlhopisového indexu zameraného na široké portfólio dlhopisových investícií z celého sveta. Jeho podkladový dlhopisový index – Across Bond Index vytvorila a spravuje Across Private Investments, o.c.p., a.s.

Across Bond Index obsahuje diverzifikované portfólio dlhopisových investícií, najmä ETF, zameraných prevažne na štátne a korporátne dlhopisy rozvinutých a rozvíjajúcich sa krajín. Index využíva menový hedžing, ktorý je pre klienta daňovo efektívny. Navyše sa neplatí daň z dividendových titulov, ktoré sa kumulujú na úrovni Across Bond Indexu. Index dokáže aktívnejšie reagovať na dôležité zmeny na trhu a účinnejšie rebalansovať portfólio na neutrálnu úroveň. A to aj bez daňového zaťaženia.

Ak takýto typ produktu vyhovuje vašim investičným preferenciám a stratégii, radi vám ho pomôžeme zaradiť do vášho portfólia. Pre viac informácií prosím kontaktujte svojho konzultanta alebo nám napíšte mail na info@across.sk.

Čo by mohlo trhy ohroziť?

Trhy v druhom kvartáli 2024 môže ohroziť stále trvajúci konflikt na Ukrajine a konflikt v Izraeli a ich prípadná eskalácia. Taktiež možné dlhšie udržiavanie vyšších sadzieb, ako by sme si priali, aj možný začiatok opätovnej dlhovej krízy v Európe, ktorá by sa týkala štátnych dlhopisov alebo problémov niektorej zo systémových bánk. Ak sa nenaplní žiaden z týchto čiernych scenárov, investorom by mal aktuálny štvrťrok priať.

Nezabúdajte však, že pre bežného investora je najlepšie investovať do celého trhu. Teda do všetkých tried aktív a diverzifikovaných indexov, čo sú stavebné piliere každého portfólia.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.