Chcem investovať
23. TÝŽDEŇ: Inflácia klesá, ako bude reagovať ECB?
05. 06. 2023 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Posledné dáta inflácie z Európy sú dôkazom, že sprísnená menová politika centrálnych bánk prináša svoje ovocie. Nie je to bezbolestné, ale prináša. Teraz je dôležité nájsť rovnováhu pri spomaľovaní ekonomiky a nepriškrtiť hospodársky rast až príliš pokračovaním vo zvyšovaní sadzieb. Dokážu centrálne banky nájsť tento balans bez toho, aby ekonomiky skĺzli do recesie? To je otázka, na ktorú nám dajú odpoveď nasledujúce mesiace.

Inflácia pokračuje v poklese už ôsmy mesiac po sebe

Inflácia v eurozóne dosiahla hodnotu 6,1 %; pričom sa očakával výsledok 6,3 % v porovnaní s minulomesačnými 7,0 %. Jedná sa o pomerne významný pokles, no stále nie je dobojované. A ani zďaleka nie sme na cieľových 2,0 %. Z októbrových 10,6 % to je už ôsmy mesiac po sebe, čo inflácia pokračuje v poklese. To je dobrým znamením, no treba zdôrazniť, že dátam pomáha hlavne bázický efekt a pokračujúci pokles cien komodít na svetových trhoch. Jadrová inflácia očistená o pohonné hmoty a potraviny klesla len mierne, z 5,6 % na 5,3 %. A bude vyžadovať pokles celkovej inflácie k úrovni 0 %, aby jadrová inflácia poklesla k cieľovým 2 – 2,5 %.

Z tohto hľadiska by sa mohlo zdať, že centrálna banka má pred sebou ešte dostatok priestoru na ďalší rast sadzieb. Ten sa však už značne zmenšuje, nakoľko predstihové ekonomické ukazovatele, najmä v priemysle, vykazujú väčšie spomalenie ekonomickej aktivity. ECB tak musí správne načasovať, kedy dá „nohu dole z brzdy“. V opačnom prípade bude ďalšie prudké brzdenie znamenať stratu momentu a prehlbovanie ekonomických problémov, prípadne skĺznutie do recesie. Očakávania trhu sú nastavené tak, že dôjde ešte k jednému zvýšeniu o 0,25 % do konca leta a potom už nič. ECB bude musieť počkať nato, akým spôsobom sa ekonomika vyrovná s poslednými zvýšeniami a či bude schopná tieto nové podmienky absorbovať bez väčších škôd.

Graf 1: Medziročná inflácia v eurozóne (EZ) – jadrová a celková

Nvidia sa pridala k najväčším firmám sveta

Trhová kapitalizácia spoločnosti Nvidia, ktorá sa sústredí na výrobu čipov a grafických kariet, tento týždeň presiahla hodnotu 1 bilión USD. Zaradila sa tak k spoločnostiam ako Apple, Google, Amazon, Microsoft či Saudi Aramco. V minulosti do „klubu bilión“ patrili aj Meta či Tesla. Nvidia sa tak radí medzi najväčšie spoločnosti na svete.

Hlavným dôvodom skokového nárastu trhovej kapitalizácie v posledných dňoch boli kvartálne výsledky i očakávania do ďalších kvartálov. Spoločnosť vykázala za prvý štvrťrok upravený zisk na akciu vo výške 1,09 USD oproti odhadom 92 centov. Nvidia získala vedúcu pozíciu výrobcu čipov pre AI a očakáva tržby vo výške 11 miliárd dolárov v nasledujúcom kvartáli. To je viac, ako boli odhady, ktoré dosahovali 7,15 miliárd USD.

Čo je dôvodom nárastu zisku akcií Nvidia? Historicky bola najdôležitejšou časťou počítača alebo servera centrálna procesorová jednotka (CPU). Tomuto trhu dominoval Intel so svojim hlavným rivalom AMD. S nástupom aplikácií na báze AI, ktoré vyžadujú oveľa viac výpočtového výkonu, zohráva hlavnú úlohu grafický procesor (GPU). Najvyspelejšie systémy používajú až osem GPU na jedno CPU. Práve rastúci dopyt po čipoch pre nástroje umelej inteligencie, v ktorých je Nvidia výborná i podľa čísiel, akcelerovali ďalší rast očakávaní a tým aj cenu akcií. „Významným míľnikom bol príchod AI“, povedal Jen-Hsun Huang, šéf Nvidie, ktorá momentálne dominuje na trhu s AI GPU (grafickým procesorom pre umelú inteligenciu) a je najväčším výrobcom grafických procesorov (GPU) na svete.

Graf 2: Vývoj ceny akcie spoločnosti Nvidia v USD za 5Y

Čo prinesie nový týždeň?

Nový týždeň bude pomerne chudobný na makroekonomické dáta, zasadnutie ECB uvidíme až 15. júna. Na finančných trhoch sa objavia v novom týždni len dáta so sekundárnym vplyvom na vývoj finančných aktív. Pôjde o dáta ISM (výsledky nákupných manažérov) z USA za sektor služieb. V stredu EIA zverejní pravidelný report s výhľadom na ropu a energie.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.