Chcem investovať
Inflácia spomaľuje, akciové trhy sa tešia
15. 11. 2023 Čas čítania: 2 min
Blog
Blog

Posledné dáta americkej inflácie naznačujú, že pravdepodobne v USA už nedôjde k ďalšiemu rastu úrokových sadzieb. Jadrová inflácia, teda tá očistená o potraviny a energie, medziročne rástla tempom 4,0 % vs. 4,1 % očakávania trhu. Celková inflácia meraná metódou CPI rástla tempom 3,2 % vs. 3,3 % očakávania trhu. Spomalila tak z minulomesačných 3,7 %.

Po spomalení trhu práce, ktorý na začiatku novembra ukázal mierny nárast nezamestnanosti v USA, je to druhá dobrá správa pre centrálnu banku. Ukazuje to, že pribrzdenie vysokými úrokovými sadzbami nateraz funguje a inflácia spomaľuje. Vyberá si to nevyhnutne aj svoju daň v podobe rastu nezamestnanosti a spomalenia ekonomiky. Napriek tomu akciové trhy „oslavujú“. Spomínané výsledky dát utvrdzujú investorov, že centrálna banka už nebude zvyšovať sadzby a ďalšia cesta sadzieb už bude smerom nadol, akonáhle inflácia poklesne ešte viac k dvojpercentnému cieľu. Pokles sadzieb zlacnie pôžičky, hypotéky a opätovne bude pôsobiť ako stimul pre ekonomiku.

Akciové trhy už začínajú stávkovať na tento scenár, a preto v posledných týždňoch vidíme pomerne robustný rast. Od začiatku novembra americký akciový index narástol o 6,1 %, v eurovom vyjadrení dokonca o 6,8 %. Darilo sa aj 20-ročným americkým štátnym dlhopisom, ktoré za rovnaký čas zaznamenali rast 4,8 % v eurovom vyjadrení. Signalizuje to optimizmus na trhoch, ktorý je postavený na očakávaniach, že spomalenie ekonomiky bude len plytké a infláciu sa podarí dostať pod kontrolu skôr, ako vysoké sadzby stiahnu ekonomiku do recesie. A centrálne banky ich začnú včas znižovať skôr, ako napáchajú hlbšie škody v ekonomickej aktivite.

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.