Chcem investovať
Investorom by mal rok 2024 priať
23. 01. 2024 Čas čítania: 5 min
Across aktuality
Blog
Across aktuality
Blog

Uplynulý rok bol k investorom priaznivý, na väčšine finančných aktív si pripísali kladné zhodnotenie. Akciovým trhom sa darilo nadpriemerne, globálne akcie vzrástli o 14 %. Dlhopisové trhy dokázali vygenerovať 4 – 10 % a alternatívne investície aj viac ako 15 %. Pre bežného investora je aj v tomto roku najlepšie diverzifikovať a  dodržiavať základné investičné zásady. Z dlhodobého pohľadu prináša takéto investičné portfólio stabilné výnosy a  dokáže čeliť zmenám na trhoch. V 2024 je veľmi aktuálna príležitosť na kúpu dlhopisov s vyšším výnosom, ktoré si investor môže zafixovať na dlhšie obdobie.

Po jednom z najhorších rokov pre dlhopisovo-akciového investora prišiel v 2023 očakávaný obrat. Ale len málokto čakal, že finančné aktíva skončia s tak vysokými prírastkami. Ak sa pozrieme na akciové trhy, tým sa darilo nadpriemerne. Americké akcie si pripísali + 22 %, európske akcie + 16 %, India + 16 % a japonské akcie + 16 %. Jedinému regiónu, ktorému sa príliš nedarilo, bola Čína. Čínske akcie poklesli o -16 %.

V prípade dlhopisov sa darilo európskym dlhopisom s vyšším výnosom, ktoré si pripísali +11 %, neobchodované korporátne dlhopisy +7 % a polepšili si aj globálne štátne dlhopisy o +4 %. Z alternatívnych investícií sa darilo kryptomenám, ktoré rástli v priemere o 122 %, private equity o + 37 % a zlato si pripísalo +10 %.

„Rok 2023 bol pre investorov viac než úspešný. Priemerný diverzifikovaný investor[1] zarobil 9,3 % po daniach a poplatkoch. Takýto dobrý výsledok v čase vysokej inflácie, vojny na Ukrajine a vysokých úrokových sadzieb na začiatku roka čakal len málokto,“ konštatuje  Dominik Hapl, Portfolio Manager, Across Private Investments.

Do čoho investovať v roku 2024?

Pre bežného investora je najlepšie aj v tomto roku investovať do celého trhu. Teda do všetkých tried aktív a diverzifikovaných indexov, čo sú stavebné piliere každého portfólia.

„Z dlhodobého pohľadu má vždy zmysel investovať do akcií. Aj po dobrom roku 2023 je ich dlhodobý potenciál stále vysoký. Jedná sa o najziskovejšiu triedu aktív, ktorá by v portfóliu nemala chýbať“ vysvetľuje Andrej Rajčány, Chief Investment Officer, Across Private Investments. 

Po poslednom raste úrokových sadzieb sa opäť stávajú atraktívne dlhopisy. Rok 2023 bol  výborný na budovanie dlhopisových pozícií s dlhšou splatnosťou a vyššou duráciou. Práve tieto dlhopisy budú rásť rýchlejšie pri opätovnom znižovaní sadzieb, ktoré sa očakáva v roku 2024. Ešte aj v tomto roku je príležitosť na kúpu dlhopisov s vyšším výnosom a pri nižších cenách. Táto atraktivita sa bude zmenšovať s tým, ako budú sadzby klesať. Okno príležitosti sa tak začne postupne zatvárať.

Očakávame postupné rozmrazenie dopytu aj na realitnom trhu s tým, ako budú klesať sadzby. Rast cien by v roku 2024 mal byť len mierny.

Čo by mohlo trhy ohroziť?

Trhy v roku 2024 môže ohroziť stále trvajúci konflikt na Ukrajine a nový konflikt v Izraeli a ich prípadná eskalácia. Taktiež možné dlhšie udržiavanie vyšších sadzieb, ako by sme si priali, eskalácia konfliktu medzi Čínou a Taiwanom, možný začiatok opätovnej dlhovej krízy v Európe, ktorá by sa týkala štátnych dlhopisov alebo problémov niektorej zo systémových bánk. Tak ako minulý rok, nemožno vylúčiť príchod tzv. čiernej labute, teda zatiaľ neidentifikovateľnej hrozby ako boli pandémia COVID-19 či útok Ruska na Ukrajinu. Ak sa nenaplní žiaden z týchto čiernych scenárov, investorom by rok 2024 mal priať.

Ako sa darilo Across?

Rok 2023 bol z pohľadu zhodnotenia majetku investorov v Across Private Investments úspešný. Priniesli sme na trh vlastné investičné riešenia v oblasti akcií aj dlhopisov. Zrealizovali sme niekoľko unikátnych private equity investícii aj realitných projektov. Vydali sme niekoľko zaistených investičných certifikátov aj korporátnych dlhopisov od stabilných emitentov, ktoré zhodnocovali stabilne majetok našich klientov.

Expertíza nášho tímu sa stala vyhľadávanejšou aj v mediálnej oblasti. Rok 2023 sme ukončili s takmer 500 mediálnymi výstupmi.

Naše online klientské prostredie Across Connect, webová a mobilná aplikácia pre klientov priniesla rozšírenie funkcionalít pre vyšší komfort klientov. Spustili sme digitálny predaj našich investičných riešení pre affluent segment z pohodlia domova, ktorý bol v nezávislom prieskume ocenený ako užívateľsky najlepší spomedzi lokálnej konkurencie.

Aktíva pod našou správou presiahli 400 mil. eur a počet Across klientov v tradičnom privátnom segmente narástol za hranicu 1 500. Týmto sa chceme veľmi pekne poďakovať za pretrvávajúcu vernosť a dôveru.

S akými cieľmi vstupujeme do 2024?

Podľa nášho CEO Petra Jakubičku, je základným kameňom našich aktivít byť dôveryhodným partnerom pri správe majetku a investícií našich klientov. Nezávislosť, zameranie na investície, partnerský a zodpovedný prístup idú ruka v ruke s našim podnikateľským duchom.

Rozumieme investovaniu a zachovávame si silné zameranie na excelentný klientsky servis. V rozbúrených vodách finančného sveta neustále hľadáme unikátne a bezpečné prístavy pre investície našich klientov. Zároveň budeme pokračovať v stratégii rozširovania unikátnych investičných riešení aj do nových segmentov – do digitálneho predaja a inštitucionálnym partnerom.

[1] akcie 40 %, dlhopisy 40 %, alternatívy 20 %