Chcem investovať
Július Strapek v rozhovore pre Forbes
18. 05. 2022 Čas čítania: 4 min
Across v médiách
Across v médiách

Celý rok 2022 sa u nás v Across nesie v duchu osláv 20 rokov pôsobenia na slovenskom trhu. Pri tejto príležitosti sme zrealizovali aj rozhovor Jula Strapeka, zakladateľa skupiny Across, pre časopis Forbes Slovensko. S redaktorkou sa rozprávali o jeho úspešnom podnikateľskom príbehu vrátane toho, ako firma vznikla, aké boli jej zlomové okamihy a čo to vlastne znamená byť privátnym bankárom.

Časť rozhovoru vám sem prinášame:

Július Strapek, zakladateľ skupiny Across, sa vo finančnom svete pohybuje už takmer tridsať rokov. Tvrdí, že v podnikaní je dôležité dodržať dané slovo a byť spoľahlivým partnerom, aj keď sa situácia vyvinie inak, než ste očakávali. 

Vo svete financií sa pohybujete už takmer tridsať rokov, zažili ste dobré aj horšie časy. Čo vám pomáhalo v obdobiach krízy? 

Tvrdá práca, držať sa vízie a ísť za ňou. Skratky, jednoduchšie cesty a vyhýbanie sa problémom nefunguje. K výzvam som sa staval čelom a riešil ich priamo a férovo. Vyznávam džentlmenský prístup, držím dané slovo, nemením ho, a to očakávam aj od ostatných. Mám svoju životnú filozofiu a cestu, po ktorej idem. Takto ma vyformovalo rodinné prostredie a preniesol som si to aj do podnikania. Tento prístup mi pomohol aj v turbulentných časoch, v rokoch 2008 a 2009, keď sme čelili obrovskému tlaku. Vo svete padali veľké finančné domy, klienti sa obávali a znižovali svoje pozície. Musel som spraviť rozhodnutia, ktoré ma stáli profit, ale ustáli sme to.

Čo považujete za najdôležitejší moment vašej kariéry? 

Do sveta financií som vstúpil koncom 90. rokov, mal som maklérske skúšky a práve bežala kupónová privatizácia. Bola to zaujímavá príležitosť, začal som pracovať ako portfólio manažér v investičnom fonde Paríž. Potom som prešiel do Tatra banky a pomáhal som zakladať Tatra Asset Management. Kľúčový moment môjho pracovného života nastal práve v tomto období. Rozhodol som sa, že pôjdem vlastnou cestou a začnem podnikať. Presne pred dvadsiatimi rokmi som preto založil skupinu Across a začali sme obchodovať s cennými papiermi. V tejto oblasti sa pohybujem dodnes.

Prečo ste sa rozhodli odísť z pozície zamestnanca? 

V banke sa mi páčilo, mal som obrovskú voľnosť, priestor na sebarealizáciu a robil som to, čo ma bavilo. Lenže spoločnosť rástla a jej štruktúra sa zmenila. Bol som mladý, všetko bežalo rýchlo a nemal som trpezlivosť čakať na rozhodnutia, viesť obhajoby na dozorných radách či na predstavenstve. Zdalo sa mi, že by sa to celé dalo robiť omnoho jednoduchšie, flexibilnejšie, že strácame čas a uniká nám vlak. Chcel som to robiť inak.

Tak ste založili Across. Akú ste mali víziu? 

Across som začínal budovať ako otvorenú platformu. Vtedy boli na trhu len banky so svojimi vlastnými produktmi. Mal som víziu ponúkať to najlepšie, čo na trhu existuje. Dať klientom možnosti, priniesť zahraničné produkty, štruktúrovať ich a sprístupniť širšej verejnosti. Chcel som umožniť klientom investovať z jedného miesta. Znamenalo to, že keď si klient otvoril jeden investičný účet u obchodníka s cennými papiermi, mohol si kupovať akýkoľvek produkt. Nechcel som klientov obmedzovať len na to, čo ponúka jedna banka.

Čo pre vás znamená úspech? 

Odpoveď na túto otázku a zvyšok rozhovoru si môžete prečítať v májovom printovom vydaní Forbes alebo na ich webe.