Chcem investovať
Korporátne dlhopisy chránia pred infláciou aj zhodnocujú
14. 09. 2021 Čas čítania: 6 min
Blog
Blog

Záujem o korporátne emisie kontinuálne rastie. Na Slovensku sa dlhodobo pohybujeme v prostredí mimoriadne nízkych úrokových sadzieb, výnosy štátnych dlhopisov sa nachádzajú na historických minimách, dokonca až v záporných číslach. Mnohí investori preto pred bankovými vkladmi a štátnymi dlhopismi uprednostňujú možnosti v súkromnej sfére. Svoju hotovosť požičiavajú na financovanie projektov, za čo počas stanového obdobia dostávajú spravidla fixný, vopred známy úrok a pri splatnosti aj celú istinu. K tomuto typu cenných papierov sa navyše viažu aj daňové výhody. Privátne dlhopisy sa vydávajú zvyčajne na 3 až 10 rokov. Aj pri tejto forme investovania však platí, že čím vyššie výnosy chce investor dosiahnuť, tým vyššie riziko podstupuje.

Ideálne je využívať korporátne dlhopisy na diverzifikáciu svojho investičného portfólia. Tento typ dlhových nástrojov totiž zaznamenáva spravidla opačný vývoj ako napríklad akcie, ktoré síce dosahujú vyšší, ale v čase aj kolísajúci výnos. V optimálnom portfóliu by však okrem dlhopisov a akcií nemali chýbať ani reality a alternatívne investície. Ak investor zaradí firemné dlhopisy do bohato rozloženého portfólia investičných nástrojov, urobí dobrý krok.

Začiatkom roka 2020 mali slovenskí investori na našom území investovaných približne 7,7 mld. eur v podnikových dlhopisoch, z toho 4,2 mld. eur boli cenné papiere  slovenských emitentov.

Za tri roky vyše 72 miliónov eur

Na financovanie svojich projektov využíva korporátne dlhopisy aj skupina Across. S ich emitovaním má skúsenosti už takmer 20 rokov. Emitentmi dlhopisov sú spoločnosti zo skupiny Across, ale aj mimo nej. Z prostriedkov týchto emisií sú financované aktivity, ktoré Across zastrešuje investične a väčšinou aj manažérsky. V projektoch ide o partnerské vzťahy s klientmi, ktorí sú zároveň významnými spoluinvestormi alebo investujú formou nákupu firemných dlhopisov. Aj vďaka viacerým jedinečným emisiám korporátnych dlhopisov sa klienti Acrossu môžu podieľať napríklad na rozvoji progresívnych technológií, meniť prostredie, v ktorom žijeme, formovať zdravotníctvo, a najmä spoluvytvárať vlastnú budúcnosť podľa svojich predstáv. Cez správne investície získavajú prostredníctvom Acrossu vplyv, vďaka ktorému menia svet v prospech seba a v prospech ďalších generácií. Za posledné tri roky splatil Across svojim klientom v rámci emisií korporátnych dlhopisov vyše 72 mil. eur.

Viac informácii o korporátnych dlhopisoch Acrossu a ďalších atraktívnych investičných príležitostiach poskytnú investiční konzultanti Across Private Investments.

CHCEM VEDIEŤ VIAC

Investície do chorvátskych aj slovenských hotelov

V súčasnosti sa skupina Across angažuje najmä v hotelierstve, realitách, progresívnych technológiách, v energetike a zdravotníctve. Dôležitou oblasťou záujmu je aj retailový biznis, konkrétne distribúcia športových a voľnočasových odevov svetových značiek. Na financovanie uvedených projektov slúžia v rámci Acrossu aj dlhopisy tzv. emisií DAFu, vydávané spravidla v štvorročných cykloch s výnosmi okolo 5 % ročne.

Prevádzkovateľom hotelov v rámci skupiny Across je na Slovensku a v Chorvátsku spoločnosť Premium Star Hotels, a.s. (PSH). Na ostrove Ugljan, v rezorte Zelena  Punta, prebieha v súčasnosti aj so spoluúčasťou investorov Acrossu rozsiahly projekt, vďaka ktorému tu v najbližších rokoch vznikne moderný ekologický „Green resort“ pre medzinárodnú klientelu. Naplánovaná je postupná vonkajšia aj vnútorná rekonštrukcia 130 apartmánov, všetkých bungalovov a aj výstavba nového hotela. Služby rezortu rozšíri aj jedinečný beach club. Postupná modernizácia prebieha v hoteli Trakoščan v blízkosti slovinských hraníc a rovnako aj v hoteloch na Slovensku, kde PSH prevádzkuje rezort Salamandra v Štiavnických vrchoch a unikátny hotel Sliezsky dom priamo pod Gerlachom.

Emitentom korporátnych emisií v oblasti hotelierstva je v rámci Acrossu spoločnosť Prime Tourist Resorts, a.s.

Real-estate a projekty svetových rozmerov

Investície klientov smerované do korporátnych emisií Acrossu umožňujú aj realizáciu viacerých významných developerských projektov, aktuálne napríklad v Devínskej Novej Vsi či na bratislavskej Kolibe. Across pri nich spolupracuje s developerskou skupinou Lucron, ktorá je na Slovensku tretím najväčším rezidenčným realitným developerom. Real-estate projekty sa rozbiehajú aj v Banskej Štiavnici a v Žiari nad Hronom.

Vďaka spolupráci s IPM Group môžu klienti Acrossu participovať aj na jedinečných investíciách svetových rozmerov. Osobitnou príležitosťou sú investície do rýchlo rastúceho holdingu IPM InoBat Investment Holding (IIIH), ktorý prostredníctvom projektu InoBat realizuje batériovú revolúciu zahŕňajúcu výskum, vývoj a výrobu elektrobatérií, skladovanie energie ako aj recyklovanie a nabíjanie. Spoločnosť ESS Inc. sa zasa zaoberá modernými energetickými riešeniami. Ide predovšetkým o veľkokapacitné a pritom ekologické skladovanie energie, napríklad pre veterné či solárne parky. Tieto skladovacie kapacity umožňujú využívať čistú energiu v časoch jej maximálnej spotreby.

V portfóliu Acrossu je aj zdravotníctvo a retail

V zdravotníctve sa Across angažuje v rozširujúcej sa sieti všeobecných lekárov pod názvom Praktická ambulancia. V súčasnosti ju tvorí dovedna sedem ambulancií v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Žiline a v Prešove. Zamerané sú na bezplatné poskytovanie komplexnej starostlivosti pre pacientov v príjemnom prostredí s kvalitnými službami.

Medzi najnovšie investičné aktivity Acrossu patrí oblasť retailu. Ide o distribúciu športového a voľnočasového oblečenia známych amerických značiek Under ArmourGAP. Ich výhradným distribútorom na slovenskom a českom trhu je spoločnosť CS Apparel Group, a.s., (CSAG), ktorá okrem toho vyrába a distribuuje aj českú značku odevov SAM73 Apparel. Zámerom CSAG je portfólio značiek a ich predaj prostredníctvom e-shopov a kamenných predajní neustále rozširovať.

Disclaimer: S investíciou je spojené riziko. Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výnosov.