Chcem investovať
Londýnski obchodníci vyhrali jackpot
11. 08. 2020 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Vega Capital dokázal z trhu vytiahnuť 500-miliónový jackpot.

Vega Capital London je malá spoločnosť zamestnávajúca približne 20 obchodníkov, ktorí obchodujú na komoditnom trhu. Spoločnosť založili Adrian Spires a Tommy Gaunt v roku 2016 po tom, čo títo dvaja kamaráti odišli zo spoločnosti Tower Trading Group. Rozhodli sa začať vlastné podnikanie. Zobrali so sebou tucet obchodníkov a príbeh sa mohol začať. Firma sídli na Liverpool Street nad miestnym barom a väčšina zamestnancov pracuje z domu. Až do apríla tohto roku to bola nenápadná, ničím výnimočná firma.

Pol miliardový obchod na hrane

Veteráni z Londýna obchodovali tzv. komoditné spready. Pri týchto obchodoch sa jeden ropný kontrakt nakupuje a druhý predáva. Stratégia Vega Capital bola založená na agresívnom predaji kontraktov v čase rolovania kontraktu. Dvadsiaty deň každého mesiaca o 14,30 h dochádza k exspirácii kontraktov – ide o tzv. futures na ropnom trhu. Do tohto času musia veľkí hráči prerolovať svoje pozície – teda predať aktuálny kontrakt, ktorý má exspirovať a nakúpiť kontrakt na ďalší mesiac. Kľúčovými pre Vega Capital boli posledné dve minúty pred 14,30 h. V tom čase sa obchoduje aj cez systém TAS – Trading and Settlement, kedy kupujúci a predávajúci akceptuje akúkoľvek trhovú cenu. A práve vtedy zaúradovali obchodníci Vega Capital. Na komoditnej burze NYMEX predávali májové kontrakty, čím agresívne tlačili cenu nadol. Naproti tomu kupovali v systéme TAS hlboko pod cenou, pretože veľkí hráči sa báli fyzickej dodávky ropy a potrebovali sa zbaviť májového kontraktu, ktorý mal čo nevidieť exspirovať. Na základe týchto trhových konsekvencií sa cena ropy prepadla o viac než 40 USD za barel. Z úrovne 10 USD poklesla na mínus 37 USD za barel, a to v priebehu dvoch hodín. Vega Capital dokázal z trhu vytiahnuť 500-miliónový jackpot.

Regulátorom na muške

Týmto krokom však spoločnosť Vega Capital upútala na seba pozornosť regulátorov. O prípad sa zaujíma Komisia pre obchodovanie komoditných futures (CFTC) ako aj Úrad pre finančný dohľad (FCA). „Myslieť si, že v ten deň išlo len o dopyt a ponuku, ktorá hýbala cenou, je prinajmenšom naivné. Regulačné úrady musia prešetriť, čo sa v ten deň stalo,“ povedal Terry Duffy, šéf elektronického systému pre vysporiadanie komoditných kontraktov (CME Group). Stratégia Vega Capital, na základe ktorej sa im podarilo zarobiť spomínaný objem peňazí, zaváňa trhovou manipuláciou. Od apríla už Vega Capital v dvadsiaty deň neobchodoval ani v máji, júni a ani v júli. Predchádzajúce mesiace boli jej obchodníci práve v tento deň najviac aktívni…

Autor:
Dominik Hapl

Portfolio Manager/Analytik
Dominik Hapl pôsobí v Across Private Investments ako analytik od začiatku roka 2020. Na kapitálovom trhu sa pohybuje viac ako 10 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Predchádzajúce skúsenosti nadobudol v brokerskej a investičnej spoločnosti, v súčasnosti ich využíva ako člen investičnej komisie, pri vytváraní portfólií a obchodovaní na kapitálových trhoch. Zaoberá sa analyzovaním vývoja na finančných trhoch a pravidelne publikuje komentáre v médiách na aktuálne ekonomické témy.