Chcem investovať
Najvýnosnejšia kryptomena je Ethereum
07. 11. 2017 Čas čítania: 5 min
Blog
Blog

Aj keď vo svete existujú stovky digitálnych mien, pri debate o nich sa takmer každému vybaví Bitcoin. Ide o priekopníka virtuálnych mien, ktorý udal smer budúceho vývoja tejto technológie, čo ocenili aj investori. Ich zásluhou prekonáva táto najznámejšia kryptomena rekord za rekordom. Aktuálne Bitcoin pokoril historický míľnik 7 000 USD a od začiatku roka posilnil o viac než 600 %.

Bitcoinu však na krk šliape kryptomena s oveľa širším záberom využitia. Ethereum sa nad zhodnotením Bitcoinu len pousmieva. Od začiatku roka zhodnotil o neuveriteľných 3 738 % !

Čo teda je Ethereum? Čím sa líši od Bitcoinu? Dokáže ho zosadiť z trónu najhodnotnejšej kryptomeny? Ako sa dá do Etherea investovať na finančných trhoch?

Nová hviezda virtuálnych mien

V porovnaní s Bitcoinom ide o relatívne novú kryptomenu. Svetlo sveta uzrela v roku 2015. Za „stvoriteľa“ Etherea sa považuje 21-ročný ruský programátor Vitalik Buterin. V porovnaní Eherea s Bitcoinom na prvý pohľad veľké rozdiely nevidno. Aj preto je Ethereum niekedy označované ako Bitcoin 2.0. Ethereum funguje, podobne ako Bitcoin, na decentralizovanej sieti počítačov, ktoré navzájom zdieľajú databázu pod menom Blockchain – čo predstavuje akúsi účtovnú knihu všetkých transakcií realizovaných kryptomenami. Záznamy sú chránené proti neoprávneným vnútorným a vonkajším zásahom. V porovnaní s Bitcoinom však disponuje vlastným programovacím jazykom, čo umožňuje viaceré alternatívy jeho použitia v takmer každej sfére podnikania. Jedinou hranicou pre tvorbu rôznych aplikácií je fantázia programátorov. Ethereum je oveľ viac než kryptomena, pretože jeho funkcia ako virtuálnej meny je len jednou z jeho možných využití. Aj preto sa odhaduje, že výhody Etherea jedného dňa prekonajú „otca“ všetkých kryptomien Bitcoin a zosadia ho z trónu najhodnotnejšej virtuálnej meny.

Rozdiely Ethrea a Bitcoinu

  • Bitcoin bol koncipovaný ako alternatíva mena, Ethereum možno využiť v takmer každej sfére biznisu.
  • Počet Bitcoinov je obmedzený a jeho úplné vyťaženie sa predpokladá v priebehu niekoľkých dekád Ethereum je „nekonečná“ mena.
  • Transakcia prostredníctvom Bitcoinu trvá niekoľko minút, Ethereum dokáže taký istý transfer údajov zrealizovať za pár sekúnd.

V kryptomenách vyše 200 miliárd USD

Po vzniku Bitcoinu sa v priebehu niekoľkých rokov ako huby po daždi vyrojili stovky kryptomien. Podľa portálu coinmarketcap.com existuje vyše 1 200 kryptomien. Veľa start-upov sa pokúša zviesť na tejto technologickej vlne a priniesť svoje vlastné riešenie, avšak často neúspešne. Do budúcna síce prežije len ten najlepší, potenciál kryptomien však netreba podceňovať a,  kým je ešte ten správny čas, treba „naskočiť do vlaku“. Či to bude Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin alebo iná virtuálna mena je dnes otázne a čas ukáže, ktorá kryptomena vyhrá bitku s časom, technológiou či reguláciou.

Masívny prílev kapitálu ukazuje, že investori vidia vo virtuálnych menách budúcnosť a veria ich prínosu. To, že už dávno nejde len o „zábavu“, ukazuje obrovský záujem investorov, ktorý vyhnal trhovú kapitalizáciu všetkých virtuálnych mien na viac než 200 miliárd USD. Ak by išlo o spoločnosť s akciami obchodovateľnými na burze, pohodlne by sa umiestnila v rebríčku 25 najväčších spoločností z amerického akciového indexu S&P 500. V závese by nechala etablované firmy akými sú Philip Morris, Walt Disney, Boeing, IBM, NVIDIA, General Motors alebo Nike.

Podvod alebo revolučná zmena ?

Aj napriek rozmachu a popularizácii tejto technológie ide stále o neprebádané vody. Na rozdiel od iných finančných aktív, ktoré majú svoju oporu v reálnej ekonomike. Kryptomeny predstavujú decentralizovaný systém mimo akejkoľvek kontroly vlády či centrálnej banky. Tento trh je v porovnaní s akciovým, dlhopisovým alebo komoditným trhom stále v plienkach. Zverejnenie negatívnych správ – kritiky vlád, centrálnych bánk alebo  zatvorenie búrz s kryptomenami – môže viesť k ich výraznému výpredaju.

Zlaté pravidlo pre každého, kto nechce premrhať jedinečnú príležitosť stáť pri zrode technologickej revolúcie investovaním do kryptomien, by malo byť: investujte iba toľko, koľko ste ochotní stratiť. Vysoký potenciálny výnos je totiž vykúpený turbulentným vývojom, ktorý výrazne prekonáva tradičné investície v podobe akcií či dlhopisov. Podiel kryptomien na celkovom investičnom portfóliu investora je individuálny a záleží od jeho profilu a očakávaných výnosov. V prípade investície do kryptomien platí staré známe pravidlo: výnos ide ruka v ruke s rizikom.

Ďalšie informácie o možnosti podieľať sa na vývoji ceny Etherea prostredníctvom finančných trhov poskytnú investiční konzultanti Across Private Investments.

Autor: